**Balbharati Solutions Class 6 Mathematics Ratio Proportion**

Welcome to NCTB Solutions. Here with this post we are going to help 6th class students for the Solutions of Balbharati Class 6 Mathematics Book, Practice Set 28 and 29, Ratio Proportion. Here students can easily find step by step solutions of all the problems for Ratio Proportion. Also our Expert Mathematic Teacher’s solved all the problems with easily understandable methods with proper guidance so that all the students can understand easily. Here in this post students will get Ratio Proportion solutions. Here all the solutions are based on Maharashtra State Board latest syllabus.

**Ratio Proportion all Question Solutions :**

**Practice Set 28 : **

**Question no – (1) **

**Solution : **

**(1) 24, 56**

Given, First and second number is 24 and 56 .

Now, 24/56

= 24 ÷ 8/56 ÷ 8

= 3/7

∴ The ratio is 3/7

**(2) 63, 49**

Given, First and second number is 63 and 49 .

Now, 63/49

= 63 ÷ 7/49 ÷ 7

= 9/7

∴ The ratio is 9/7

**(3) 52, 65**

Given, First and second number is 52 and 65 .

Now, 52/65

= 52 ÷ 13/65 ÷ 13

= 4/5

∴ The ratio is 4/5.

**(4) 84, 60**

Given, First and second number is 84 and 60 .

Now, 84/60

= 84 ÷ 12/60 ÷ 5

= 7/5

∴ The ratio is 7/5.

**(5) 35, 65**

Given, First and second number is 35 and 65 .

Now, 35/65

= 35 ÷ 5/65 ÷ 5

= 7/13

∴ The ratio is 7/13.

**(6) 121, 99**

Given, First and second number is 121 and 99 .

Now, 121/99

= 121 ÷ 11/99 ÷ 11

= 11/9

∴ The ratio is 11/9.

**Question no – (2) **

**Solution : **

**(1) First and second quantity is 25 beads, 40 beads**

Now, 25/40

= 25÷5/40÷5

= 5/8

∴ The ratio is 5/8.

**(2) First and second quantity is 40 rupees, 120 rupees**

Now, 40/120

= 40 ÷ 40/120 ÷ 40

= 1/3

∴ The ratio is 1/3.

**(3) First and second quantity is 15 minutes, 1 hour**

We know, 1 hour = 60 min

Now, 15/60

= 15 ÷ 15/60 ÷ 15

= 1/4

∴ The ratio is 1/4.

**(4) First and second quantity is 30 liters, 24 liters**

Now, 30/24

= 30 ÷ 6/24 ÷ 6

= 5/4

∴ The ratio is 5/4.

**(5) First and second quantity is 99 kg, 44000 grams**

We know, 1 kg = 1000 grams

So, 99 kg

= 99 * 1000

= 99,000 grams

Now, 99000/44000

= 99/44

= 99 ÷ 11/44 ÷ 11

= 9/4

∴ The ratio is 9/4.

**(6) First and second quantity is 1 litre, 250 ml**

We know, 1 liter = 1000 ml

Now, 1000/250

= 1000 ÷ 250/1000 ÷ 250

= 4/1

∴ The ratio is 4/1

**(7) First and second quantity is 60 paise, 1 rupee**

We know, 1 rupee = 100 paise

Now, 60/100

= 60 ÷ 20/100 ÷ 20

= 3/5

∴ The ratio is 3/5

**(8) First and second quantity is 750 grams, 1/2 kg**

We know, 1 kg = 1000 grams

So, 1/2 kg

= 1/2 * 1000

= 500 grams

Now, 750/500

= 750 ÷ 250/500 ÷ 250

= 3/2

∴ The ratio is 3/2

**(9) First and second quantity is 125 cm, 1 metre**

We know, 1 m = 100 cm

Now, 125/100

= 125 ÷ 25/100 ÷ 25

= 5/4

∴ The ratio is 5/4.

**Question no – (3) **

**Solution : **

As per the question,

Reema has 24 notebooks and 18 books.

Thus, 24/18

= 24 ÷ 6/18 ÷ 6

= 4/3

Therefore, the ratio of notebooks to books is 4/3

**Question no – (4) **

**Solution : **

According to the question,

30 cricket players and 20 kho-kho players are training on a field.

So, Total number of players

= 30 + 20

= 50

Thus, 30/50

= 30 ÷ 10/50 ÷ 10

= 3/5

Therefore, the ratio of cricket players to the total number of players is 3/5

**Question no – (5) **

**Solution : **

Snehal has a red ribbon that is 80 cm long and a blue ribbon, 2.20 m long.

We know, 1 m = 100 cm

So, 2.20 m

= 2.20 * 100

= 220 cm

Thus, 80/220

= 80 ÷ 20/220 ÷ 20

= 4/11

The ratio of the length of the red ribbon to that of the blue ribbon is 4/11.

**Question no – (6) **

**Solution : **

**(1) Ratio of Shubham’s age today to his mother’s age today.**

Given, Shubham’s age today is 12 years and his father’s is 42 years.

Shubham’s mother is younger than his father by 6 years.

Thus, His mother’s age is

= 42 – 6

= 36 years

Now, 12/36

= 12 ÷ 12/36 ÷ 12

= 1/3

Hence, The ratio of Shubham’s age today to his mother’s age today is 1/3.

**(2) Ratio of Shubham’s mother’s age today to his father’s age today**

Since, Shubham’s mother’s age is 36 and his father’s age today is 42

Thus, 36/42

= 36 ÷ 6/42 ÷ 6

= 6/7

Therefore, the ratio of Shubham’s mother’s age today to his father’s age today is 6/7

**(3) The ratio of Shubham’s age to his mother’s age when Shubham was 10 years old.**

As Shubham was 10 years old therefore his mother’s age that time was 34 years.

Thus, 10/34

= 10 ÷ 2/34 ÷ 2

= 5/17

Therefore, The ratio of Shubham’s age to his mother’s age when Shubham was 10 years old is 5/17.

**Practice Set 29 : **

**Question no – (1) **

**Solution : **

Cost of 20 m = ₹3600

So, Cost of 1 m

= 3600/20

= ₹180

Therefore, Cost of 16 m,

= 180 × 16

= ₹ 2880

Thus, The cost of 16 m of cloth is ₹2880.

**Question no – (2) **

**Solution : **

Cost of 10 kg,

= ₹325

Cost of 1 kg,

= 325/10

= ₹32.5

Therefore, Cost of 8 kg

= 32.5 × 8

= Rs 260

**Question no – (3) **

**Solution : **

Cost of 14 chairs = ₹5992

Cost of 1 chair

= 5992/14

= ₹428

Therefore, Cost of 12 chairs will be,

= 428 × 12

= ₹5136

Hence, the cost of 12 chairs will be Rs 5136

**Question no – (4) **

**Solution : **

The weight of 30 boxes is 6 kg.

Now, For 30 boxes

= 6 kg weight

So, For 1 box

= 6/30

= 0.2 kg

Therefore, For 1080 boxes

= 0.2 × 1080

= 216 kg

**Question no – (5) **

**Solution : **

**(a) How long will it take to cover a distance of 330 km?**

For 3 hours = 165 km

So, For 1 hour = 165/3 = 55 km

Now, At that same speed consider, x hours take to cover a distance of 330 km

Thus, For x hours

= x × 55 = 330

= x × 55 = 330 ; x = 330/55 = 6

Hence, 6 hours take to cover a distance of 330 km.

**(b) How far will it travel in 8 hours?**

Since in (a), For 1 hour = 55 km

Therefore, For 8 hours

= 8 × 55

= 440 km

Hence, 440 km far will it travel in 8 hours.

**Question no – (6) **

**Solution : **

For 3 acers = 12 liter diesel

So, for 1 acre

= 12/3

= 4 liter diesel

Therefore, For 19 acers

= 19 × 4

= 76 liter diesel

76 liter diesel will be needed to plough 19 acres of land.

**Question no – (7) **

**Solution : **

For 1 tonne of sugarcane

= 5376/48

= 112 kg of sugar.

Suppose, Savitatai has grown 50 tonnes of sugarcane.

Therefore, For 50 tonnes of sugarcane

= 50 × 112

= 5600 kg of sugar.

Hence, 5600 kg of sugar will it yield for Savitatai has grown 50 tonnes of sugarcane.

**Question no – (8) **

**Solution : **

Given, A pond in a field holds 120000 litres of water and it’s cost is ₹ 18000

Now, 480000/120000

= 48/12 = 4

Also, 18000 × 4

= 72000

Therefore, 4 pond required to store 480000 liter of water and it’s cost is ₹72000

**More Solutions : **

👉 Angles

👉 Integers

👉 HCF-LCM