**Warning**: Undefined array key "https://nctbsolution.com/frank-learning-maths-class-5-solutions/" in

**/home/862143.cloudwaysapps.com/hpawmczmfj/public_html/wp-content/plugins/wpa-seo-auto-linker/wpa-seo-auto-linker.php**on line

**192**

**Frank Learning Maths Class 5 Solutions Chapter 14 Money**

Welcome to NCTB Solution. Here with this post we are going to help 5th class students for the Solutions of Frank Learning Maths Class 5 Book, Chapter 14 Money. Here students can easily find step by step solutions of all the problems for Money. Here students will find solutions for Exercise 14.1, 14.2, 14.3 and 14.4. Exercise wise proper solutions for every problems. All the problem are solved with easily understandable methods so that all the students can understand easily. Here in this post all Mathematic solutions are based on the CBSE latest curriculum.

**Money Exercise 14.1 Solution**

**Question no – (1) **

**Solution :**

**(a)** In the question given deals are,

2 bats for Rs. 4200

5 bats for Rs. 9500

So now,

Each bat price in first deal,

= 4200/2

= 2400

Each bat price in second deal,

= 3500/5

= 1900

Therefore, the second deal is better.

**(b)** 20 kg rice for 1000 or 25 kg rice for 1800

In the question given deals are,

First deal = 20 kg rice for Rs 1000

Second deal = 25 kg rice for Rs 1800.

So now, 1 kg rice in first deal,

= 1000/20

= 50

1 kg rice in second deal,

= 1800/25

= 72

Therefore, the first deal is better.

**Question no – (2) **

**Solution :**

**(a)** In the question,

The cost of one dozen bananas is Rs 48.

The cost of 5 dozen bananas = ?

**∴** Cost of 5 dozen bananas,

= 5 × 48

= 240

Thus, the cost of 5 dozen bananas is Rs. 240.

**(b)** From the question we get,

Mohan saves Rs 48,000 in 8 months.

Money he save in 1 month = ?

**∴** Mohan save in 1 month,

= 48000/8

= 6000

Hence, Mohan will save Rs. 6000 in 1 month.

**(c)** In the question we get,

Rohini bought 5 notebooks for = Rs 130.

The cost of 11 such notebooks = ?

First, Cost of each notebook,

= 130/5

= 26

**∴** Cost of 11 such notebook,

= 26 × 11

= 286

Thus, the cost of 11 such notebooks is Rs. 286.

**(d)** In the given question,

Irfan bought 8 chocolates for = Rs 640.

The cost of 10 such chocolates = ?

First, Cost of 1 chocolate,

= 640/8

= 80

**∴** Cost of 10 chocolate

= 80 × 10

= 800

So, the cost of 10 such chocolates is Rs. 800.

**(e)** From the question we get,

The cost of one dozen oranges is = Rs 24.

The cost of 15 oranges = ?

First, Cost of each oranges,

= 24/12

= 2

**∴** Cost of 15 oranges,

= 2 × 15

= 30

Therefore, the cost of 15 oranges is Rs. 30.

**(f)** In the question we get,

The cost of 16 books is = Rs 640.

The cost of 9 books = ?

First, Cost of each book

= 640/16

= 40

**∴** Cost of 9 books

= 40 × 9

= 360

Hence, the cost of 9 books is Rs. 360

**(g)** In the question,

Shyam saves in one month = Rs 10,000

Shyam annual savings = ?

**∴** Shyam annual savings,

= 12 × 10, 000

= 120, 000

Thus, the annual savings of Shyam is Rs. 120, 000.

**Money Exercise 14.2 Solution**

**Question number – (1)**

**Solution :**

**(a)** 3 dozen bananas price = 3 × 45 = 135

5 kg apples price = 5 × 110 = 550

2 kg mangoes price = 2 ×38 = 76

**∴** Rita pay

= (135 + 550 + 76)

= 761 Rs.

**(b)** price for 2 kg cherries

= 2 × 80

= 160 Rs.

**(c)** price for 4 kg Watermelon = 4 × 20 = 80

price for 6 kg lychees = 6 × 100 = 600

**∴** Alok pay,

= (600 + 80)

= 680

**(d)** = price for 2 dozen banana = 2 × 45 = 90

price for 2.5 kg mangoes = 2.5 × 38 = 95

price for 0.5 kg chikoos = 0.5 × 35 = 17.5

price for 1.5 kg apples = 1.5 × 110 = 165

——————————————————————

Total Bill for Madhvi is Rs. 367.5

**Question number – (2)**

**Solution :**

Sl. No. |
Description |
Quantity |
Rate |
Amount |

(1) |
sugar | 5 kg | 38 | 190 |

(2) |
jam | 6 bottle | 146 | 876 |

(3) |
Mustard oil | 1/2 litre | 110 | 55 |

(4) |
rice | 10 kg | 30 | 300 |

Total amount |
1421 |

**Question number – (3)**

**Solution :**

List of item Shyam purchased

2 kg of rice at the rate of Rs 34.20 per kg,

5.5 kg of wheat for Rs 22.90 per kg,

5 kg sugar for Rs 40.50 per kg

3.5 kg of pulses at Rs 80 per kg

**The bill for Shyam :**

Sl. No. |
Description |
Quantity |
Rate |
Amount |

(1) |
rice | 2 kg | 34.20 | 68.40 |

(2) |
sugar | 5 kg | 40.50 | 202.50 |

(3) |
wheat | 5.5 kg | 22.90 | 125.95 |

(4) |
pulses | 3.5 kg | 80 | 280.00 |

Total amount |
676.85 |

**Money Exercise 14.3 Solution**

**Question no – (1) **

**Solution : **

**(a)** In the given question,

C.P = Rs 800

S.P = Rs 900

As we know,

Profit (Gain) = Selling Price – Cost Price = S.P – C.P

**∴** Profit,

= 900 – 800

= 100

So, the Profit is Rs. 100.

**(b)** In the given question,

C.P = Rs 18.00

S.P = Rs 16.50

As we know,

Loss = Cost Price – Selling Price = C.P – S.P

**∴ **Loss,

= 18.00 – 16.50

= 1.50

So, the Profit is Rs. 1.50.

**(c)** In the question we get,

C.P = Rs 200;

S.P = Rs 175

As we know,

Loss = Cost Price – Selling Price = C.P – S.P

**∴** Loss,

= 200 – 175

= 25

So, the loss is Rs. 25.

**(d)** In the given question,

C.P = Rs 132.75;

S.P = Rs 149.50

As we know,

Profit (Gain) = Selling Price – Cost Price = S.P – C.P

**∴** Profit,

= 149.50 – 132.25

= 16.75

So, the Profit is Rs. 16.75.

**(e)** In the given question,

C.P = Rs 132.25;

S.P = Rs 141.00

As we know,

Profit (Gain) = Selling Price – Cost Price = S.P – C.P

**∴** Profit,

= 141.00 – 132.25

= 8.75

So, the Profit is Rs. 8.75.

**(f)** In the question we get,

C.P = Rs 435.75;

S.P = Rs 375.25

As we know,

Loss = Cost Price – Selling Price = C.P – S.P

**∴** Loss,

= 435.75 – 375.25

= 60.50

So, the loss is Rs. 60.50.

**Question no – (2) **

**Solution :**

**(a)** Given in the question,

A camera bought for = Rs 3258

Camera was sold for = Rs 3500.

As we know,

Profit (Gain) = Selling Price – Cost Price = S.P – C.P

**∴** Profit

= 3500 – 3258

= 242

So, the profit is Rs. 242.

**(b)** In the question we get,

Mona purchased a scooty for = Rs 30, 682.

Mona sold the scooty for = Rs 30, 500.

We know that,

Loss = Cost Price – Selling Price = C.P – S.P

**∴** Loss,

= 30,682 – 30, 500

= 182

So, the loss is 182 Rs.

**(c)** According to the question,

Raman bought a second-hand car for = Rs 5,40,000

Spent on repairing = Rs 20,000

Sold it for = Rs 5,87,250

**∴** Total car price,

= 5, 40, 000 + 20, 000

= 5, 60, 000

Now Profit,

= 5, 87, 250 – 5, 60, 000

= 27, 250

So, his profit is 27, 250 Rs.

**(d)** Given in the question,

A shopkeeper bought 20 packets of chocolates at the rate of Rs 35 each.

He sold all the packets for = Rs 1000

**∴** Total cost price

= 20 × 35

= 700

His selling price = 1000

**∴** His profit is,

= 1000 – 700

= 300

**(e)** From the question we get,

A shopkeeper bought 20 dozen pastries for = Rs 3200.

He sold the pastries at the rate of = Rs 9.50 per pastry

**∴** Price per pastries,

= 3200/20 × 12

= 13.33

Selling price = 9.50

**∴** His loss per pastry

= 13.33 – 9.50

= 3.83

**∴** His total loss,

= 3.83 × 12 × 20

= 919.80

= 920

So, his loss is Rs. 920

**(f)** In the given question,

Mr. Sharma bought a house for = Rs 6,20,000

Furnishing the house = Rs 30,000

If he sold the house for = Rs 7,00,000,

**∴** Total amount for the house

= 6, 20, 000 + 30, 000

= 6, 50, 000

His Selling price = 7, 00, 000

**∴** Profit,

= 7, 00, 000 – 6, 50, 000

= 50, 000

**Money Exercise 14.4 Solution**

**Question no – (1)**

**Solution :**

**(a)** In the given question,

Cost Price = Rs 500,

Profit = Rs 50

As we know that,

Selling Price = Cost price + profit

**∴** Selling price,

= (500 + 50)

= 550

So, the selling price is Rs. 550

**(b)** In the given question,

Cost Price = Rs 475.00,

Profit = Rs 12.50

As we know that,

Selling Price = Cost price + profit

**∴** Selling price,

= (475 + 12.50)

= 487.50

So, the selling price is Rs. 487.50

**(c)** In the given question,

Cost Price = Rs 2235.25,

Profit = Rs 30.75

As we know that,

Selling Price = Cost price + profit

**∴** Selling price,

= (2235.25 + 30.75)

= 2266

So, the selling price is Rs. 2266

**(d)** In the given question,

Cost Price = Rs 1050,

Loss = Rs 175

As we know that,

Selling Price = Cost price – Loss

**∴** Selling price,

= 1050 – 175

= 875

So, the selling price is Rs. 875

**(e)** In the given question,

Cost Price = Rs 1500,

Loss = Rs 450

As we know that,

Selling Price = Cost price – Loss

**∴** Selling price,

= 1500 – 450

= 1050

So, the selling price is Rs. 1050

**(f)** In the given question,

Cost Price = Rs 925.25,

Loss = Rs 3.75

As we know that,

Selling Price = Cost price – Loss

**∴** Selling price,

= 925.25 – 3.75

= 921.50

So, the selling price is Rs. 921.50

**Question no – (2) **

**Solution :**

**(a)** In the question,

Selling Price = Rs 475;

Loss = Rs 35

As we know that,

Cost Price = Selling Price + Loss

**∴** Cost price,

= (475 + 35)

= 510

So, the Cost Price is Rs. 510.

**(b)** In the question we get,

Selling Price = Rs 900;

Loss = Rs 135

As we know that,

Cost Price = Selling Price + Loss

**∴** Cost price,

= (900 + 135)

= 1035

So, the Cost Price is Rs. 1035.

**(c)** In the given question,

Selling Price = Rs 785.25;

Loss = Rs 2.75

As we know that,

Cost Price = Selling Price + Loss

**∴** Cost Price,

= (785.25 + 2.75)

= 788

So, the Cost Price is Rs. 788.

**(d)** In the question we get,

Selling Price = Rs 750;

Loss = Rs 150

As we know that,

Cost Price = Selling Price – Profit

**∴** Cost Price,

= (750 – 150)

= 600

So, the Cost Price is Rs. 600.

**(e)** In the given question,

Selling Price = Rs 7055.00;

Profit = Rs 501.25

As we know that,

Cost Price = Selling Price – Profit

**∴** Cost Price,

= 7055.00 – 501.25

= 6553.75

So, the Cost Price is Rs. 6553.75.

**(f)** In the question we get,

Selling Price = Rs 435.65;

Profit = Rs 12.75

As we know that,

Cost Price = Selling Price – Profit

**∴** Cost Price,

= 435.65 – 12.75

= 422.90

So, the Cost Price is Rs. 422.90.

**Question no – (3) **

**Solution :**

**(a)** In the given question,

A shopkeeper bought a table for = Rs. 550.

He sold it at a profit of = Rs. 120.

The selling price of the table = ?

As we know that,

Selling Price = Cost price + profit

**∴** His selling price,

= 550 +120

= 670

So, the selling price is Rs. 670

**(b)** According to the question,

A merchant bought a TV for Rs 9990.

He sold it at a profit of Rs. 450.

The selling price of the TV.

As we know that,

Selling Price = Cost price + profit

**∴** His selling price

= 9990 + 450

= 10440

Thus, the selling price of the TV is Rs. 10440

**(c)** Given in the question,

A dealer sold a bicycle to a customer for = Rs 4700

Profit of = Rs 200.

The cost price of the bicycle = ?

As we know that,

Cost Price = Selling Price – Profit

**∴** Cost Price,

= (4700 – 200)

= 4500

Hence, the cost price of the bicycle is 4500 Rs.

**(d)** In the given question,

A dealer sold a car for = Rs 1,32,050 by

Profit of = Rs 10,000.

Cost price of the car = ?

As we know that,

Cost Price = Selling Price – Profit

**∴** Cost price of the car,

= 132050 – 10, 000

= 122050

So, the cost price of the car is Rs. 122050

**(e)** Given in the question,

Raman sold a fan at a loss of Rs 300.

SP = Rs 650.

The CP of the fan = ?

As we know that,

Cost Price = Selling Price + Loss

Cost price of the fan,

= (650 + 300)

= 950

So, the cost price of the fan is Rs. 950

**(f)** From the question we get,

Kavita sold her Casio at a loss of = Rs 1250.

CP is = Rs 5000.

SP of the Casio = ?

As we know that,

Selling Price = Cost price – Loss

**∴** Selling price of the Casio,

= (5000 – 1250)

= 3750

Thus, the Selling Price of the Casio is Rs. 3750

**Previous Chapter Solution : **

👉 Chapter 13 👈