**Warning**: Undefined array key "https://nctbsolution.com/number-line-prime-class-6-solutions/" in

**/home/862143.cloudwaysapps.com/hpawmczmfj/public_html/wp-content/plugins/wpa-seo-auto-linker/wpa-seo-auto-linker.php**on line

**192**

**Number Line Prime Class 6 Solutions Chapter 17 Perimeter and Area**

Welcome to NCTB Solutions. Here with this post we are going to help 6th class students for the Solutions of Number Line Prime Class 6 Math Book, Chapter 17, Perimeter and Area. Here students can easily find step by step solutions of all the problems for Perimeter and Area, Exercise 17A and 17B Also here our mathematics teacher’s are solved all the problems with easily understandable methods with proper guidance so that all the students can understand easily. Here in this post students will get chapter 17 solutions. Here in this post all the solutions are based on latest Syllabus.

**Perimeter and Area Exercise 17A Solution :**

**Question no – (1) **

**Solution :**

**(a)** Perimeter

= 5 + 2 + 5 + 2

= 14 cm

**(b)** Perimeter

= 11 + 13 + 12

= 36 cm

**(c)** Perimeter

= 6 + 6 + 8 + 8

= 28 cm

**(d)** Perimeter

= 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8

= 48 cm

**(e)** Perimeter

= 1 + 6 + 1 + 4 + 4 + 1 + 6 + 1 + 4 + 4

= 32 cm

**Question no – (2) **

**Solution :**

Perimeter of rectangle = 2 (Length + breadth)

**(a)** Perimeter

= 2 (25 + 15)

= 2 × 40

= 80 cm

**(b)** Perimeter

= 2 (360 + 260)

= 2 × 620

= 1240 cm

3.6 m = 360 m

**Question no – (3) **

**Solution :**

Perimeter of Square = 4 × sides

**(a)** Perimeter

= 4 × 31

= 124 cm

**(b)** Perimeter

= 4 × 52

= 208 cm

**Question no – (4) **

**Solution :**

**(a)** Perimeter of triangle

= 3 + 4 + 5

= 12 cm

**(b)** Perimeter of triangle

= 9 + 9 + 9

= 27 cm

**(c)** Perimeter of the given triangle

= 8 + 8 + 6

= 22 cm

**Question no – (5)**

**Solution :**

Required length of tape

= 2 (40 + 10)

= 2 × 50

= 100 cm

**Question no – (6)**

**Solution :**

Let the sides = 3x, 4x and 5x

So, 3x + 4x + 5x = 24

=> 12x = 24

**∴ **x = 2

Hence, the sides are,

**∴ **3 × 2= 6 cm

**∴ **4 × 2 = 8 cm

**∴ **5 × 2 = 10 cm

**Question no – (7) **

**Solution :**

Length of string = 48

**(a)** If used to form a square,

then each side

= 48/4

= 12 cm

**(b)** Then each side become

= 48/3

= 16 cm

**(c)** The each side become

= 48/6

= 8 cm

**Question no – (8)**

**Solution :**

Let the third side is = x

then, 12 + 14 + x = 36

=> x = 36 – 26

= 10

**∵** Then the third angle is 10 cm.

**Question no – (9)**

**Solution :**

Perimeter of the park

= 4 × 50

= 200 m

Total cost will be,

= 200 × 10

= Rs 2000

**Question no – (10)**

**Solution :**

Perimeter the park

= 2 (40 + 20)m

= 2 × 60 m

= 120 m

Total cost will be,

= 12 × 120

= Rs 1440

**Question no – (11)**

**Solution :**

Rinky’s run over square field

= 4 × 50

= 200 m

and silky’s run over rectangle field

= 2 (70 + 50)

= 2 × 120

= 240m

Silky runs more by,

= (240 – 240)

= 40 m

**Question no – (12)**

**Solution :**

Perimeter of the rectangular park

= 2(65 + 55)

= 2 × 120

= 240 m

**∵** Total cost will be,

= 15 × 240

= Rs 3600

**Perimeter and Area Exercise 17B Solution :**

**Question**** no – (2)**

**Solution :**

Area of rectangle = length × breadth

**(a)** Area of the rectangle

= 2 × 3

= 6 km^{2}

**(b)** Area of the rectangle

= 15 × 8

= 120 m^{2}

**Question no – (3) **

**Solution**** :**

**(a)** Area of the square

= 10 × 10

= 100 cm^{2}

**(b)** Area of the square

= 16 × 16

= 256 mm^{2}

**Question no – (4) **

**Solution :**

Each side of square = √area

**(a)** Each side,

= √36

= 6 cm

**(b)** Each side,

= √169

= 13 m

**(c)** Each side,

= √144

= √12 × 12

= 12 mm

**Question no – (5) **

**Solution :**

Breadth of rectangle = Area/length

Length of rectangle = Area/breadth

**(a)** Breadth,

= 306/34

= 9 cm

**(b)** Length,

= 98/7

= 14m

**Question no – (6)**

**Solution :**

Area of the rectangular garden = 300 sqm

Length of the garden = 50 m

Then, the width of the garden

= 300/50

= 6 m

**Question no – (7)**

**Solution :**

Length of the tiling = 150 m

Breadth of the tiling = 120 M

So, the area of the each tiling

= 150 × 120 sqm

= 18,000 sqm

So, total cost for tiling

= 18000 × 8

= Rs 1,44,000

**Question no – (8)**

**Solution :**

Area of the floor

= 50 × 40

= 2000 sqm

Area of the carpet

= 30 × 30

= 900 sqm

Hence, area of the floor that is not carpeted

= (2000 – 900)

= 1100 m^{2}

**Question no – (9)**

**Solution :**

Area for rectangle plot

= 135 × 45 sqm

= 6075 sqm

Area for square plot

= 75 × 75 m

= 5625 sqm

He should prefer the rectangle area because it has larger area.

**Chapter 17 Review Time Questions Solution : **

**Multiple Choice Questions :**

**Question no – (1) **

**Solution :**

Perimeter = 36

Breadth = 36/2 – 12

= 18 – 12

= 6 cm

Thus, Correct option is – (a) 6 cm.

**Question no – (2) **

**Solution :**

Each side = 96/4

= 24

So, area = 24 × 24

= 576 sq. cm

Hence, the correct option is – (a) 576 sq. cm

**Question no – (3) **

**Solution :**

Side = x

and area = x^{2}

Side = 2x

and the area = 4x^{2}

Thus, the correct option is – (a) The area becomes 4 times the area of original square.

**Question no – (4)**

**Solution :**

Area = 64

then side = √64 = 8

then perimeter = 4 × 8 = 32 cm

Therefore, correct option is – (b) 32 cm

**Question no – (5) **

**Solution :**

Area = 8 × 8 = 64

Cost = 64 × 50 = 3200

Thus, the correct option is – (d) Rs 3200

**Question no – (6)**

**Solution :**

Side = x, area x^{2} and perimeter = 4x

then, x^{2} = 4x

=> x^{2}/x = 4

**∵** x = 4

So, the correct option is – (c) 4 units

**Next Chapter Solution : **

👉 Chapter 18 👈