**Warning**: Undefined array key "https://nctbsolution.com/frank-learning-maths-class-5-solutions/" in

**/home/862143.cloudwaysapps.com/hpawmczmfj/public_html/wp-content/plugins/wpa-seo-auto-linker/wpa-seo-auto-linker.php**on line

**192**

**Frank Learning Maths Class 5 Solutions Chapter 7 Fractions**

Welcome to NCTB Solution. Here with this post we are going to help 5th class students for the Solutions of Frank Learning Maths Class 5 Book, Chapter 7 Fractions. Here students can easily find step by step solutions of all the problems for Fractions. Here students will find solutions for Exercise 7.1, 7.2, 7.3, 7.4, 7.5, 7.6, 7.7, 7.8, 7.9, 7.10, 7.11 and 7.12. Exercise wise proper solutions for every problems. All the problem are solved with easily understandable methods so that all the students can understand easily. Here in this post all Mathematic solutions are based on the CBSE latest curriculum.

**Fractions Exercise 7.1 Solution**

**(1) Choose the proper and improper fractions among the following**

**Solution : **

Give numbers,

3/7, 4/5, 1/8, 15/7, 18/29, 13/12, 17/8, 99/101

Proper fraction,

= 3/4, 4/5, 1/8, 18/29, 99/101

Improper fractions

= 15/7, 13/12, 17/8

**Question no – (2)**

**Solution : **

Given fractions,

3/8, 2/7, 1/6, 13/9, 5/7, 1/17, 15/8, 20/9, 3/7, 6/11, 22/17, 53/8

Now, Like fractions,

= 3/8, 15/8, 53/8, 2/7, 5/7, 3/7, 13/9, 20/9, 1/17, 22/17

Unlike fractions,

= 1/6, 6/11

**Question no – (3)**

**Solution : **

**(a) 18/7 in mixed numbers,**

**(b) 37/6 in mixed numbers,**

**(c) 26/5 in mixed numbers,**

**(d) 11/7 in mixed numbers,**

**(e) 27/2 in mixed numbers,**

**(f) 49/8 in mixed numbers,**

**Question no – (4)**

**Solution :**

**(a) Given, 2 4/5**

In improper fraction = 14/5

**(b) Given, 3 7/9**

In improper fraction = 34/9

**(c) Given, 5 9/10**

In improper fraction = 59/10

**(d) Given, 5 1/9**

In improper fraction = 46/9

**(e) Given, 1 5/8**

In improper fraction = 13/8

**(f) Given, 3 3/4**

In improper fraction = 15/4

**Question no – (5) **

**Solution : **

**(a)** As per the question,

School football team has = 16 players.

Players are allowed to play at one time = 11

**∴** The fraction become,

= 11/16

Therefore, 11/16 fraction of the team played the each.

**(b)** According to the question,

In a class of 60 students,

Students like cricket = 12

Students like football = (60 – 12)

**(i)** Fraction of the student are like cricket,

= 12/60

**(ii)** Fraction of the student are like football,

= 60 – 12/60

= 48/60

**Fractions Exercise 7.2 Solution**

**Question number – (1) **

**Solution :**

**(a)** 1/4 = 2/8 = 3/12

= 5/20

= 6/24

= 7/28

**(b)** 1/5 = 2/10 = 3/15

= 4/20

= 5/25

= 6/30

= 7/35

**(c)** 1/8 = 2/16 = 3/24

= 4/32

= 5/80

= 6/48

**(d)** 1/9 = 2/18 = 3/27

= 4/36

= 5/45

= 6/54

= 7/63

**Question number – ((2) **

**Solution :**

**(a)** 3/7 = 9/21

**(b)** 5/9 = 15 /27

**(c)** 4/5 = 32/ 40

**(d)** 1/6 = 6/ 36

**(e)** 24/33 = 8 /11

**(f)** 64/104 = 8/ 13

**Question number – ((3) **

**Solution :**

**(a)** 3/8 < 5/8

**(b)** 11/14 < 9/14

**(c)** 1/2 > 1/7

**(d)** 2/7 < 2/9

**(e)** 4/5 < 7/8

**(f)** 31/45 = 31/45

**(g)** 15/55 = 3/11

**(h)** 5/9 > 5/12

**Question number – ((4) **

**Solution :**

**(a)** 13/15

= 13 × 2/15 × 2

= 26/30 Yes, equivalent

**(b)** 4/6 ≠ 42/54 Not equivalent

**(c)** 15/45 ≠ 3/5 Not equivalent

**(d)** 9/14 = 9 × 4/14 × 4 = 36/56 Yes, equivalent

**(e)** 8/22 ≠ 64/176 Not equivalent

**Question number – ((5) **

**Solution :**

**(a)** Equivalent fractions of 4/11 with denominator 55,

= 4/11 × 5/5

= 20/55

**(b)** Equivalent fractions of 4/11 with numerator 24,

= 4/11 × 6/6

= 24/66

**(c)** Equivalent fractions of 4/11 with numerator 56,

= 4/11 × 14/14

= 56/154

**(d)** Equivalent fractions of 4/11 with denominator 165,

= 4/11 × 15/15

= 60/156

**Question number – (6) **

**Solution :**

**(a)** with denominator 11

= 84/112 ÷ 4/4

= 21/28

**(b)** with numerator 42

= 84/112 ÷ 2/2

= 42/56

**(c)** with denominator 4

= 84/112 ÷ 28/28

= 3/4

**Question number – ((7) **

**Solution :**

**(a)** Given numbers,

5/6, 4/6, 1/6, 2/6

∴ In ascending order,

= 1/6 < 2/6 < 4/6 < 5/6

**(b)** Given numbers,

8/11, 5/11, 9/11, 2/11

∴ In ascending order,

= 2/11 < 5/11 < 8/11 < 9/11

**(c)** Given numbers,

15/34, 15/22, 15/38, 15/26

**∴** In ascending order,

= 15/38 < 15/34 < 15/26 < 15/22

**(d)** Given numbers,

1/2, 1/4, 1/8, 1/16

**∴** In ascending order,

= 1/16 < 1/8 < 1/4 < 1/2

**(e)** Given numbers,

2/3, 3/4, 4/5, 1/2

Now,

= 2/3, 3/4, 4/5, 1/2

= 2/3 × 60 = 40

= 3/4 × 60 = 45

= 4/5 × 60 = 48

= 1/2 × 60 = 30

**∴** In ascending order,

= 1/2 < 2/3 < 3/4 < 4/5

**Question number – ((8)**

**Solution :**

**(a)** Given numbers,

= 3/14, 11/14, 9/14, 13/14

**∴** In descending order,

= 13/14 > 11/14 > 9/14 > 3/14

**(b)** Given numbers,

10/51, 10/31, 10/11, 10/21

**∴** In descending order,

= 10/11 < 10/21 < 10/3 < 1051

**(c)** Given numbers,

= 29/48, 43/48, 13/48, 47/48

**∴** In descending order,

= 47/48 > 43/48 > 29/48 > 13/48

**(d)** Given numbers,

= 1/6, 1/4, 1/9, 1/12

**∴** In descending order,

= 1/4 > 1/6 > 1/6 > 1/12

**(e)** Given numbers, 3/4, 5/8, 11/16, 17/24

**Now,**

= 4 × 2 × 2 × 3 = 48

= 3/4 × 48 = 36

= 5/8 × 48 = 30

= 11/10 × 48 = 33

= 17/24 × 48 = 34

**∴** In descending order,

= 3/4 > 17/24 > 11/16 > 5/8

**Question number – (9)**

**Solution :**

Student more than 10 year,

= 32 × 3/4

= 24

Student less than 10 years old,

= 32 – 24

= 8

So, 8 students are less than 10 years.

**Question number – (10)**

**Solution :**

Tina, 4 7/12 = 55/12

Mina, 3 1/6 = 19/6

**∴** = 2 × 3 × 2 = 12

**Now,**

Tina jump,

= 55/12 × 12

= 55

Mina jump,

= 19/6 × 12

= 38

So, Tina jumped farther,

**Fractions Exercise 7.3 Solution**

**Question no – (1)**

**Solution :**

**(a)** 3/6

In simplest form = 1/2

**(b)** 2/8

In simplest form = 1/4

**(c)** 14/7

In simplest form = 2

**(d)** 25/5

In simplest form = 5

**(e)** 10/10

In simplest form = 1

**(f)** 16/64

In simplest form = 1/4

**(g)** 30/90

In simplest form = 1/3

**(h)** 49/98

In simplest form = 1/2

**Question no – (2) **

**Solution :**

**(a)** 10/15

In lowest term = 2/3

**(b)** 39/65

In lowest term = 3/5

**(c)** 42/56

In lowest term = 3/4

**(d)** 60/96

In lowest term = 5/8

**(e)** 66/99

In lowest term = 2/3

**(f)** 98/126

In lowest term = 7/9

**(g)** 136/340

In lowest term = 2/5

**(h)** 135/216

In lowest term = 5/8

**(i)** 300/480

In lowest term = 5/8

**Question no – (3)**

**Solution :**

**(a)** Correct option is – (A)

= 2/4

= 1/2

So, simplest form of 2/4 is 1/2

**(b)** Correct option is – (B) 3/10

= 6/20

= 3/10

So, the simplest form of 6/20 is 3/10

**(d)** Correct option is – (A) 6/8

= 12/16

= 6/8

So, the simplest form of 12/16 is 6/8

**(e)** Correct option is – (B) 4/5

= 20/25

= 4/5

So, the simplest form of 20/25 is 4/5.

**(f)** Correct option is – (C) 1/4

= 4/16

= 1/4

So, the simplest form of 4/16 is 1/4

**Fractions Exercise 7.4 Solution**

**Question no – (1) **

**Solution : **

**(a) 7 + 3/5**

= 35 + 3/5

= 38/5

**(b) 15 + 8/9**

= 135 + 8/9

= 143/9

**(c) 5/11 + 3/11**

= 5 + 3/11

= 8/11

**(d) 8/15 + 7/15**

= 8 + 7/15

= 15/15

**(e) 5/8 + 13/16**

= 5/8 + 13/16

= 10 + 13/16

= 23

**(f) 8/15 + 7/20**

= 32 + 21/60

= 53/60

**(g) 7/10 + 11/15**

= 24 + 22/30

= 43/30

**(h) 11/14 + 20/21**

= 33 + 40/42

= 73/42

**(i) 5/9 + 6/11**

= 55 + 54/99

= 109/99

**(j) 10/13 + 1/4**

= 40 + 13/52

= 53/52

**(k) 4/13 + 2/13 + 5/13**

= 4 + 2 + 5/13

= 11/13

**(l) 7/16 + 5/8 + 1/2**

= 7 + 10 + 8/16

= 25/16

**(m) 7/10 + 3/5 + 9/10**

= 7 + 6 + 9/10

= 22/11

**(n) 7/9 + 4 + 5/6**

= 14 + 72 + 15/18

= 101/18

**Question no – (2)**

**Solution :**

**(a) 2 3/5 + 7**

= 13/5 + 7

= 13 + 35/5

= 48/5

So, the sum is 48/5

**(b) 6 + 4 2/9**

= 6 + 38/9

= 54 + 38/9

= 92/9

So, the sum is 92/9

**(c) 5 1/5 + 3/5**

= 26/5 + 3/5

= 26 + 3/5

= 29/5

So, the sum is 29/5

**(d) 1/3 + 3 2/3**

= 1/3 + 11/3

= 1 + 11/3

= 13/3

So, the sum is 13/3

**(e) 8 + 7 3/4**

= 8 + 31/4

= 32 + 31/4

= 63/4

So, the sum is 63/4

**(f) 4 5/11 + 7/22**

= 49/11 + 7/22

= 98 + 7/22

= 105/22

So, the sum is 105/22

**(g) 13 2/9 + 8 1/6**

= 119/9 + 49/6

= 238 + 147/18

= 385/18

So, the sum is 385/18

**Question no – (3) **

**Solution :**

**(a) In the question,**

Cake eaten by Satish = 4/9

Cake eaten by Anshu = 2/9

Now,

= 4/9 + 2/9

= 4 + 2/9

= 6/9

So, 6/9 part of the cake was eaten.

**(b) Rahul spent pocket money on books = 1/2**

Rahul spent pocket money on snacks and drinks = 1/4

Now,

= 1/2 + 1/4 + 2 + 1/4

= 3/4

He spent 3/4 of his packet money.

**(c) Shashwat reads book on Monday = 4/9**

Shashwat reads book on Tuesday = 2/9

Now,

= 4/9 + 2/9 + 1/9

= 4 + 2 + 1/9

= 7/9

So, 7/9 of the book has finished.

**(d) Given in the question,**

Ranjana purchased apples = 2 1/2 kg

Ranjana purchased grapes = 3 1/4 kg

Now,

= 2 1/2 + 3 1/4

= 5/2 + 13

= 10 + 13/4

= 23/4

So, Ranjana purchased 23/4 kg fruits.

**(e) In the question we get,**

Satish jogged on Monday = 2/3 km ,

Satish jogged Tuesday = 1/6 km

Satish jogged on Wednesday. = 5/9 km

Now,

= 2/3 + 1/6 + 5/9

= 12 + 3 + 10/18

= 25/18

So, Satish jogged total 25/18 km.

**Fractions Exercise 7.5 Solution**

**Question no – (1) **

**Solution :**

**(a) 8 – 5/9 **

= 72 – 5/9

= 76/9

**(b) 11 – 5/8**

= 88 – 5/8

= 83/8

**(c) 7/9 – 4/9**

= 7 – 4/9

= 3/9

**(d) 15/17 – 9/17**

= 15 – 9/17

= 16/17

**(e) 9/14 – 2/7**

= 9 – 4/14

= 5/14

**(f) 11/18 – 7/15**

= 55 – 42/90

= 13/90

**(g) 13/22 – 16/33**

= 39 – 32/66

= 7/66

**(h) 11 – 5 5/8**

= 11 – 45/8

= 88 – 45/8

= 43/8

**(i) 14 – 6 9/11**

= 14 – 75/11

= 154 – 75/11

= 79/11

**(j) 2 3/4 – 1/4**

= 11/4 – 1/4

= 11/4 – 1/4

= 11-1/4

= 10/4

**(k) 9 12/17- 6/5/17**

= 165/17 – 107/17

= 58/17

**(l) 8 3/9 – 6 4/5**

= 75/9 – 34/5

= 375 – 306/45

= 69/45

**(m) 3 7/12 – 2 4/9**

= 43/72 – 22/9

= 129 – 88/36

= 41/36

**(n) 7 3/4 – 3**

= 31/4 – 3

= 31 – 12/4

= 19/4

**Question no – (2) **

**Solution :**

**(a)** In the given question,

Sohan ate = 1/5 a cake

Mohan ate = 1/6 of cake

**Now, **Sohan,

= 1/5 × 30

= 6

Mohan,

= 1/6 × 30

= 5

**∴** Sohan cake ate more by,

= (1/9 – 1/6)

= 8 – 5/30

= 1/30

**(c)** In the given question,

A pipe is = 21 3/5 m long.

A length of 15 m is cut off from it,

Remaining length now = ?

**Now,**

= 21 3/5 – 15 1/10

= 108/5 – 151/10

= 216 – 151/10

= 65/10

So, the remaining length now is 65/10 m

**(d) Given i the question,**

7 1/4 – 3 4/5 and 17 1/2 – 9 1/3

**Now,**

= 7 1/4 – 4/5

= 29/9 – 19/5

= 145 – 76/20

= 69/20

= 69/20 × 3 = 207

= 49/6 × 60 = 980

**∴** 17 1/2 – 9 1/3

= 35/2 – 28/3

= 105 – 56/6

= 49/6

So, the last one is greater.

**(e) Marbles black and article**

= 1/3 + 1/2

= 2 + 3/6

= 5/6

**∴** Remaining,

= 1 – 5/6

= 6 – 5/6

= 1/6

Fraction of green marbles is 1/6

**Fractions Exercise 7.6 Solution**

**Question no – (1) **

**Solution :**

**(a) 5/9 to 1/3**

= 5/6

= 4/6

= 3/6

= Degree = 2

**(b) 5/6 to 3/6**

= 5/6

= 4/6

= 3/6

= Degree = 2

**(c) 4/5 to 1/5**

= 4/5

= 3/5

= 2/5

= 1/5

= Degree = 3

**(d) 7/8 to 3/8**

= 7/8

= 6/8

= 5/8

= 4/8

= 3/8

= Degree = 4

**Fractions Exercise 7.8 Solution**

**Question no – (1) **

**Solution :**

**(a) 5/6 × 30**

= 25

**∴** lowest form = 25

**(b) 6/8 × 32**

= 24

**∴** lowest form = 24

**(c) 2/9 × 18**

= 4

**∴** lowest form = 4

**(d) 1/85 × 40**

= 5

**∴** lowest form = 5

**(e) 3/8 × 7**

= 21/8

∴ lowest form = 21/8

**(f) 2/7 × 8**

= 16/7

∴ lowest form = 16/7

**(g) 4/7 × 9**

= 36/7

∴ lowest form = 36/7

**(h) 6/5 × 2**

= 12/5

**∴** lowest form = 12/5

**Question no – (2)**

**Solution :**

**(a)** There are 7 days in a week

**∴** day = 1/7

So, day is the answer.

**(b)** The fraction is = 1/14

**(c)** The fraction = 1/14 (given)

∴ The denominator = 70

∴ 70/14 = 5

So, I am number 5.

**(d) Let, numerator = 2**

and the denominator = 2 × 4 = 8

**∴** Fraction,

= 2/8

= 1/4

So, the fraction is 1/4.

**Fractions Exercise 7.9 Solution**

**Question no – (1) **

**Solution :**

**(a) 2/3 of 5**

= 2/3 × 5

= 10/3

**(b) 3/8 of 4**

= 3/8 × 4

= 3/2

**(c) 3/4 of 12**

= 3/4 × 12

= 9

**(d) 4/5 of 10**

= 4/5 × 10

= 8

**(e) 16/21 of 7**

= 16/21 × 7

= 16/3

**(f) 1/10 of 10**

= 1/10 × 10

= 1

**Question no – (2) **

**Solution :**

**(a) 2/5 × 1/3**

= 2/10

∴ In lowest form = 2/10

**(b) 3/5 × 4/9**

= 4/15

**∴** In lowest form = 4/15

**(c) 5/6 × 7/10**

= 7/12

**∴** In lowest form = 7/12

**(d) 3/11 × 22/27**

= 2/9

**∴** In lowest form = 2/9

**(e) 11/55 × 5/3**

= 1/3

**∴** In lowest form = 1/3

**(f) 1/3 × 1/5 × 1/6**

= 1/90

**∴** In lowest form = 1/90

**(g) 3/7 × 2/5 × 5/8**

= 3/28

**∴** In lowest form = 3/28

**(h) 5 × 8/14 × 7/40**

= 1/2

**∴** In lowest form = 1/2

**Question no (3) **

**Solution :**

**(a) 7 × 5 1/5**

= 7 × 26/5

= 182/5

**(b) 12 × 33/4**

= 12 × 15/4

= 45

**(c) 15 × 3 5/6**

= 15 × 23/6

= 115/2

**(d) 4 3/5 × 1/2**

= 23/5 × 1/2

= 23/10

**(e) 2 1/3 × 7/3**

= 7/3 × 7/3

= 49/9

**(f) 5 2/5 × 7/9**

= 27/5 × 7/9

= 63/15

**(g) 3 5/9 × 1 3/4**

= 32/9 × 7/4

= 56/9

**(h) 4 2/6 × 2 5/8**

= 26/6 × 211/8

= 91/8

**(i) 6 2/5 × 3 5/7**

= 32/5 × 26/7

= 832/35

**(j) 10 2/3 × 7/8**

= 32/2 × 7/8

= 28/3

**Question no – (4) **

**Solution :**

**(a) In the question,**

There are 50 students in an auditorium.

Of these students, 1/5 are girls.

Now, no of girls students,

= 1/50 × 10/50

= 10

So, total number of girl students are 10

**(b) In the given question,**

A book has = 250 pages.

I read 1/5th of it.

Now, Pages I read,

= 250 × 1/5

= 50

**∴** Pages left

= (250 – 50)

= 200

**(c) Given in the question,**

Jessica bought = 5/8 of 1 kg sweets

Jessica ate = 1/5th of it.

Now, Jessica bought,

= 5/8 × 1000

= 625 g

**∴** Jessica ate,

= 1/5 × 625

= 125 g

**(d) In the given question,**

Man earns in a month= ₹10,000 .

He spends on house rent = 1/5

He spends on his personal expenses = 1/2

Now, Spends on house,

= 1/5 × 10000

= Rs. 2000

**∴** Spends for his personal expenses,

= 1/2 × Rs. 10000

= Rs. 50000

**(e) According to the question,**

Park has perimeter of = 2 1/3 kilometres.

If a boy takes = three rounds of it

Now, Perimeter

= 2 1/3 km

= 7/3 km

**∴** Boy run

= 3 × 7/3

= 7 km

So, the boy will run 7 kilometre.

**(f) In the given question,**

A grocery store received 112 bags on a day.

Bags contains vegetables = 1/2

potatoes is = 1/7

Now,

Bags contains vegetable

= 1/2 × 112

= 56 kg

**∴** He received potato

= 1/7 × 8/56

= 8 bags

So, the store receive 8 bags potato.

**Fractions Exercise 7.10 Solution**

**Question no – (1) **

**Solution :**

If reciprocal of a/b = b/a

Now,

**(a)** 4/9 = 9/4

∴ The reciprocal of 4/9 is 9/4

**(b) 12/15**

= 15/12

**∴** The reciprocal of 12/15 is 15/12

**(c) 13/29**

= 29/13

**∴** The reciprocal of 13/29 is 29/13

**(d) 1/14**

= 14

**∴** The reciprocal of 1/14 is 14

**(e) 8 1/3**

= 8 1/3

= 25/3

= 3/25

∴ The reciprocal of 8 1/3 is 3/25

**(f) 9 4/5**

= 9 4/5

= 49/5

= 5/49

**∴** The reciprocal of 9 4/5 is 5/49

**Question no – (2) **

**Solution :**

**(a) 6**

= 1/6

**∴** The multiplicative inverse of 6 is 1/6

**(b) 100**

= 1/100

**∴** The multiplicative inverse of 100 is 1/100.

**(c) 1/2**

= 2

∴ The multiplicative inverse of 1/2 is 2.

**(d) 9/4**

= 4/9

∴ The multiplicative inverse of 9/4 is 4/9

**(e) 2 1/3**

= 7/3

= 3/7

**∴** The multiplicative inverse of 2 1/3 is 3/7

**(f) 1 1/2 × 3 1/5**

= 3/2 × 16/5

= 24/5

= 5/24

**∴** The multiplicative inverse of 1 1/2 × 3 1/5 is 5/24

**(g) 2 2/3 × 4 2/7**

= 8/3 × 30/7

= 80/7

= 7/80

**∴** The multiplicative inverse of 2 2/3 × 4 2/7 is 7/80

**(h) 9 2/3 × 4 1/3**

= 29/3 × 13/3

= 377/9

= 9/377

**∴** The multiplicative inverse of 9 2/3 × 4 1/3 is 9/377.

**Fractions Exercise 7.11 Solution**

**Question no – (a) **

**Solution :**

**(a) 1 ÷ 1/2**

= 1 × 2

= 2

**(b) 1 ÷ 1/3**

= 1 × 3

= 3

**(c) 2 ÷ 1/2**

= 2 × 2

= 4

**(d) 2 ÷ 1/4**

= 2 × 4

= 8

**(e) 3 ÷ 1/2**

= 3 × 2

= 6

**(f) 3 ÷ 1/4**

= 3 × 4

= 12

**Question no – (2) **

**Solution :**

**(a) Given, 4 is divided by 1/4**

= 4 ÷ 1/4

= 4 × 4

= 16

So, the Quotient is = 16

**(b) Given, 3 is divided by 1/3.**

= 3 ÷ 1/3

= 3 × 3

= 9

So, the Quotient is = 9

**(c) Given, 5 is divided by 1/2**

= 5 ÷ 1/2

= 5 × 2

= 10

So, the Quotient is = 10

**(d) Given,2 is divided by 1/5**

= 2 ÷ 1/5

= 2 × 5

= 10

So, the Quotient is = 10

**Fractions Exercise 7.12 Solution**

**Question no – (1)**

**Solution :**

**(a) 1/2 ÷ 3**

= 1/2 × 1/3

= 1/6

**(b) 9/10 ÷ 19**

= 9/10 × 1/19

= 9/190

**(c) 3/8 ÷ 6**

= 3/8 × 1/6

= 1/16

**(d) 12 ÷ 4/5**

= 12 × 5/4

= 15

**(e) 24 ÷ 10/13**

= 24 × 13/10

= 156/9

**(f) 5/8 ÷ 7/9**

= 5/8 × 9/7

= 45/56

**(g) 11/12 ÷ 3/4**

= 11/12 × 4/3

= 11

**(h) 24/25 ÷ 5/12**

= 24/25 × 12/5

= 288/125

**(i) 36/45 ÷ 8/15**

= 36/45 × 15/8

= 9/6

**(j) 27/55 ÷ 81/85**

= 27/55 × 85/81

= 13/33

**(k) 5 1/10 ÷ 16**

= 57/10 ×1/16

= 57/160

**(l) 3 2/3 ÷ 6**

= 11/3 × 1/6

= 11/18

**(m) 2 1/4 ÷ 6/7**

= 9/4 × 7/6

= 21/8

**(n) 4 4/5 ÷ 7/15**

= 24/5 × 15/7

= 72/7

**(o) 12 3/4 ÷ 3/12**

= 57/4 × 12/3

= 51

**(p) 4 1/4 ÷ 4 3/8**

= 17/4 × 8/35

= 34/35

**(q) 2 3/16 ÷ 5 5/8**

= 35/16 × 8/49

= 7/18

**(r) 17 3/7 ÷ 4 5/14**

= 122/7 × 14/61

= 4

**Question no – (2) **

**Solution :**

**(a)** In the given question,

There is 15 kg of sugar

sugar into one packet = 1/7

Packets can be made = ?

Now, Each packet contains,

= 15 × 1/7

= 15/7 kg

**∴** Packet can be made from 15 kg

= 15 ÷ 15/7

= 15 × 7/15 (Change ÷ into × and invert 15/7)

= 7 packet

So, 7 packets can be made.

**(b) 4/9 of the distance cover is,**

= 8 minute …(according to the question)

**∴** 1 of the distance cover is,

= 8 × 9/4

= 18 minute

So, time take to reach grandma’s house is 18 minute.

**(c) Given in the question,**

A mother distributes sweets = 1/4 kg

Total children = 5

Now,

= 1/4 kg

= 1000/4

= 250 g

**∴** Each child get

= 250/5

= 50 g

Thus, each child will get 50 g of sweets.

**(d) = 3/12 ÷ 9/84 …(According to the question)**

= 3/12 × 84/9 ….(Change ÷ into × and invert 9/84)

= 7/3

Now, = 7/3 × 9/14

= 3/2

**(e) = 3.50 = 350 paisa (∵ we know, 1 rupee = 100 paisa)**

= 10 × 35

= 10 × 70/2

= 700/2

So, 3.50 as a fraction of ten rupees is 700/2

**(f) In the question,**

Cost of 6 2/3 kg of rice is = ₹24 2/3.

Cost of 1 kg of rice = ?

Now,

= 6 2/3

= 20/3 ….(change mixed numbers into improper fractions)

**∴** 20/3 kg cost 75/3

**∴** 1 kg cost 75/3 ÷ 20/3

= 75/3 × 3/20 …(Change ÷ into × and invert 20/3)

= 15/4

So, the cost of 1 kg of rice will be Rs. 15/4

**Previous Chapter Solution : **

👉 Chapter 6 👈