# Frank Learning Maths Class 5 Solutions Chapter 3

## Frank Learning Maths Class 5 Solutions Chapter 3 Addition and Subtraction

Welcome to NCTB Solution. Here with this post we are going to help 5th class students for the Solutions of Frank Learning Maths Class 5 Book, Chapter 3 Addition and Subtraction. Here students can easily find step by step solutions of all the problems for Addition and Subtraction. Here students will find solutions for Exercise 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 3.7 and 3.8. Exercise wise proper solutions for every problems. All the problem are solved with easily understandable methods so that all the students can understand easily. Here in this post all Mathematic solutions are based on the CBSE latest curriculum.

Addition and Subtraction Exercise 3.1 Solution

Question no – (1)

Solution :

(a) 53522 + 33165

= 76687

(b) 93685 – 67125

= 26560

(c) 354351 + 323217

= 677568

(d) 364525 – 209428

= 155097

(e) 154 – 4073 – 20237 + 553218

= 553372

(f) 835629 – 76324 + 23537

= 782842

Question no – (2)

Solution :

(a) The number which is 35248 more than 321505 is 354321

(b) The number which is 52046 less than 314613 is 302213

(c) The number which is 845201 more than 803188 is 893188

(d) The number which is 324806 less than 432100 is 442100

Question no – (3)

Solution :

(a) 38152 + 1 = 38153

(b) 35944 – 0 = 359644

(c) 45237 – 1 = 45236

(d) 0 + 970154 = 970154

(e) 9999 – 99999 = 0

(f) 23851 + 36863 = 36863 + 231851

(g) (224468 + 53711) + 60140 = 224468 + 53711 + 60140)

Question no – (4)

Solution :

(a) As per the question,

A train covers a distance of = 32182 km

Covering a distance of = 56231 km

56231 km – 32182 km

= 24,049 km

Therefore, the train have to travel more 24,049 km

(b) According to the question,

5034 toys on Monday,

52521 toys on Tuesday

453681 toys on Sunday

(5034 + 52521 + 453681)

= 511236

Hence, 511236 toys were produced altogether.

(c) Eggs produced in the 1st year = 432132

Eggs produced in the 2nd year = 635244

Now, (635244 – 432132)

= 203112

Therefore, 203112 more eggs were produced in the 2nd year.

(d) According to the question,

Men = 523421

Women = 432692

Children = 221342

Population of the city,

= (523421 + 432692 + 221342)

= 1177455

Therefore, the population of the city will be 1177455.

Addition and Subtraction Exercise 3.2 Solution

Question no – (1)

Solution :

(a) 834901 + 1124076

834901

+ 1124076
——————————–
= 1958977

Nineteen lakh fifty-eight thousand nine hundred seventy-seven.

(b) 290881 + 5109923

290881

+ 5109923
——————————–
= 5400804

Fifty-four lakh eight hundred four

(c) 1038501 + 2060010

1038501

+2060010
——————————–
= 3098511

Thirty lakh ninety-eight thousand five hundred eleven

(d) 2432153 + 3421625

2432153

+ 3421625
——————————–
= 5853778

Fifty-eight lakh fifty-three thousand seven hundred seventy-eight

(e) 3562131+ 4823179

3562131

+ 4823179
——————————–
= 83855310

Eighty-three lakh eighty-five thousand three hundred ten

(f) 7853214 + 4321116

7853214

+ 4321116
——————————–
= 12174330

One crore twenty-one lakh seventy-four thousand three hundred thirty.

(g) 87568+ 36363 +2525255

87568

+ 36363

+ 2525255
——————————–
= 26491186

∴ Twenty-six lakh forty-nine thousand one hundred eighty-six

(h) 4562242 + 1826141 + 11431

+ 4562242

+ 1826141

+ 11431
——————————–
= 6399814

Sixty-three lakh ninety-nine thousand eight hundred fourteen

(i) 2623142 + 8632184 + 524321

+ 2623142

+ 8632184

+ 524321
——————————–
= 11779647

One crore seventeen lakh seventy-nine thousand six hundred forty-seven

(j) 2100304 + 2166070 + 4030785

+ 2100304

+ 2166070

+ 4030785
——————————–
= 8297159

Eighty-two lakh ninety-seven thousand one hundred fifty-nine.

(k) 3452071 + 1226003 + 5321715

3452071

+ 1226003

+ 5321715
——————————–
= 9999789

Ninety-nine lakh ninety-nine thousand seven hundred Eighty nine.

(l) 7687453 +2643625 +8999634

7687453

+ 2643625

+ 8999634
——————————–
= 19330712

One crore ninety-three lakh thirty thousand seven hundred twelve.

Question no – (2)

Solution :

(a) Given, Ten lakh sixty thousand four hundred eight

= 10,60,408

Twelve lakh twenty-seven thousand three hundred ninety-one

= 12,27,391

(10,60,408 + 1227391)

= 2287799

Twenty-two lakh eighty-seven seven hundred ninety-nine.

(b) Given, Thirty-five lakh twenty-seven thousand six hundred forty-four.

= 3527644

Seventy-two lakh four thousand one hundred sixty-six.

=7204166

Now, (3527644 + 7204166)

= 1,07,31,810

One crore seven lakh one thousand eight hundred ten.

(c) Given, Twenty-five thousand eight hundred forty-two,

= 25842

Seven lakh forty-one thousand two hundred eighty-seven

= 741287

Forty-four lakh ninety-nine thousand eighty-seven.

= 4499087

Now, (25842 + 741287 + 4499087)

= 52,66,216

Therefore, Fifty-two lakh sixty-six thousand two hundred sixteen.

(d) Given, Nineteen lakh twenty-four thousand four hundred seventy-seven.

= 1924477

Thirty-nine thousand forty-two.

= 39042

Fifty-two lakh thirty-four thousand six hundred fifty-nine.

= 5234659

Now, (1924477 + 39042 + 5234659)

= 71,98,178

Therefore, Seventy-one lakh ninety-eight thousand one hundred seventy-eight.

Addition and Subtraction Exercise 3.3 Solution

Question no – (1)

Solution :

(a) (23416234 + 45343762)

= 68759996

= Six crore eighty-seven lakh fifty-nine thousand nine hundred ninety-six.

(b) (54873865 + 35477438)

= 90351303

= Nine crore three lakh fifty-one thousand three hundred three

(c) (33435305 + 65462384)

= 98897689

= Nine crore eighty-eight lakh ninety-seven thousand six hundred eighty-nine

(d) (93784126 + 35478878)

= 129263004

= Twelve crore ninety-two lakh sixty-three thousand four.

(e) (254134 + 6624511 + 32121352)

= 38999997

= Three crore eighty-nine lakh ninety-nine thousand nine hundred ninety seven.

(f) (2874352 + 856243 + 56783224)

= 60543819

= Six crore five lakh thirteen thousand eight hundred nineteen.

Question no – (2)

Solution :

(a) Given, 34176521, 83621474, 53621542

∴ (34176521 + 83621474 + 53621542)

= 171419537

Thus, the sum will be 171419537

(b) Given numbers,

= 14410321, 31457312, 44121345

(14410321 + 31457312 + 44121345)

= 89988978

Hence, the sum will be 89988978

(c) Given numbers are, 230041, 10067302, 11300041

(230041 + 10067302 + 11300041)

= 21597384

Thus, the sum will be 21597384

(d) Given numbers are, 34777743, 19275228, 20942897

(34777743 + 19275228 + 20942897)

= 74995868

Therefore, the sum will be 74995868

Question no – (3)

Solution :

(a) Given, Two crore forty-three lakh sixty-five thousand seven hundred forty-one.

= 24365741

Five crore fifty-eight lakh forty-eight thousand five hundred eleven.

= 55848511

Now, (24365741 + 55848511)

= 80214252

Eight crore two lakh fourteen thousand two hundred fifty-two.

(b) Given, Four crore thirty-five lakh thirty-one thousand nine hundred fifty-six.

= 43531956

Nine crore ninety-eight lakh thirteen thousand three hundred thirty-five.

= 99813335

Now, (43531956 + 99813335)

= 143345291

Fourteen crore thirty-three lakh forty-five thousand two hundred ninety-one.

(c) Given, Eighty-seven lakh sixty-three thousand five hundred sixty-six,

= 8763566

Twenty-one lakh thirty-six thousand nine.

= 2136009

One crore one lakh seventy-seven thousand eight hundred thirty-five.

= 10177835

Now, (8763566 + 2136009 + 10177835)

= 21077410

Two crore ten lakh seventy-seven thousand four hundred ten.

(d) Given, Eight crore seventy lakh eighty-seven thousand seven hundred seventy-one.

= 87087771

Eleven lakh seventy-eight thousand five hundred eighteen.

= 1178518

Five crore ninety-nine lakh eight hundred sixty-six.

= 59900866

Now, (87087771 + 1178518 + 59900866)

= 148167155

Fourteen crore eighty-one lakh sixty-seven thousand one hundred fifty-five.

Addition and Subtraction Exercise 3.4 Solution

Question no – (1)

Solution :

(a) (5369831 + 8567842) …(according to the table)

= 13937673

Therefore, the total production of toys in 2011-2013 is 13937673

(b) (8567842 + 19678395)

= 28246237

Therefore, the total production of toys in 2012-2014 is 28246237

(c) (5369831 + 8567842 + 19678395 + 23698743)

= 57314811

Therefore, the total production of toys in 2011-2015 is 57314811

Question no – (2)

Solution :

As per the given question,

House cost = Rs. 83,62,158

Office cost = Rs. 56,32,154

He spend,

= (83, 62, 158 + 56, 32, 154)

= 139, 94, 312

Therefore, Mohan Lal will spend Rs. 139, 94, 312.

Question no – (3)

Solution :

According to the given question,

Books sold in first week = 42621273

Books sold in second week = 85321540

Books sold at the end of the two weeks,

= (22621273 + 85321540)

= 10, 79, 42, 813

Hence, the total number of books sold will be 10, 79, 42, 813

Question no – (4)

Solution :

From the question we get,

Magazine sold in January = 7456231

Magazine sold in February= 7714098

Magazine sold in March = 27849125

Total magazines sold,

= (7456231 + 7714098 + 27849125)

= 43019454

Therefore, 43019454 copy of magazines sold in these 3 months.

Question no – (5)

Solution :

From the question we get,

Government allocate in 2013 = Rs. 3,87,41,981

Government allocate 2014 = Rs. 3,31,41,928

Government allocate 2015 = Rs. 3,74,25,627

The total amount allocated,

= (387 41 981 + 331 41 928 + 374 25 627)

= Rs 10, 93, 09, 536

Therefore, the total amount allocated in these three years will be Rs 10, 93, 09, 536.

Question no – (6)

Solution :

Given numbers are, 326785 and 72700

(326785 – 72700)

= 254085

Hence, 254085 should subtracted to get 72700.

Question no – (7)

Solution :

Given numbers are, 178765 and 282434

Number we get,

= (178765 + 282434)

= 461199

Therefore, we will get 461199

Addition and Subtraction Exercise 3.5 Solution

Question no – (1)

Solution :

(a) Given, 444, 214, 879

Round off sum,

= 400 + 200 + 900

= 1500

Real sum = 1537

Difference,

= 1537 – 1500

= 37

(b) Given, 269, 1792, 731

Round of sum,

= 300 + 1800 + 700

= 2800

Real sum,

= 269 + 1792 + 731

= 2792

Difference,

= 2800 – 2792

= 8

(c) Given, 342, 879, 1895

Round off sum,

= 300 + 900 + 1900

= 3100

Real sum,

= 342 + 879 + 1895

= 3116

Difference,

= 3116 – 3100

= 16

Question no – (2)

Solution :

(a) Given, 444, 214, 879

Round off sum,

= 400 + 200 + 900

= 1500

Real sum = 1537

Difference,

= 1537 – 1500

= 37

(b) Given, 269, 1792, 731

Round of sum,

= 300 + 1800 + 700

= 2800

Real sum,

= 269 + 1792 + 731

= 2792

Difference,

= 2800 – 2792

= 8

(c) Given, 342, 879, 1895

Round off sum

= 300 + 900 + 1900

= 3100

Real sum

= 342 + 879 + 1895

= 3116

Difference,

= 3116 – 3100

= 16

Question no – (3)

Solution :

(a) 23948, 52736, 54381

Round off sum,

= 20000 + 50000 + 50000

= 120000

Real sum,

= 23948 + 52736 + 5381

= 131065

Difference,

= 131065 – 120000

= 11065

(c) 33333, 54811, 36245

Round off sum,

= 30000 + 50000 + 40000

= 120000

Real sum,

= 33333 + 5481 + 36245

= 124389

Difference,

= 124389l – 120000

= 4389

Question no – (4)

Solution :

Shobhit bought the following items :

Books : Rs.378

A pair of shoes : Rs. 1549

School bag : Rs. 352

Cricket bat : Rs. 772

Estimate the amount spent by him,

(a) by rounding off to nearest tens

(b) by rounding off to nearest hundreds

And in each case, find the difference between estimated sum and actual sum. Also check whether your estimation is accurate or not.

Addition and Subtraction Exercise 3.6 Solution

Question no – (1)

Solution :

(a) 8576248 – 5944827

(8576248 – 5944827)

= 2631421

(b) 7834568 -5437898

(7834568 – 5437898)

= 2396670

(c) 76345619 – 61254787

(76345619 – 61254787)

= 15090832

(d) 86345678 -7458789

(86345678 – 7458789)

= 7886889

(e) 8796321 – 735121

(8796321 – 7325121)

= 1471200

(f) 89898987 -23234325

(89898987 – 23234325)

= 66664662

(g) 98934532 -67685678

(98934532 – 57685678)

= 31248854

(h) 90000000 -54769879

(90000000 – 54769879)

= 35230121

(i) 98754325-73475571

(98754325 – 73475571)

= 25278754

Question no – (2)

Solution :

(a) Given, Eighteen lakh sixty-three thousand eighty-six.

= 18, 63, 086

Forty-four lakh fifty-two thousand six hundred twelve.

= 44,52,612

Now, (44,52,612 – 18, 63, 086)

= 2589526

Twenty-five lakh eighty-nine thousand five hundred twenty-six.

(b) Given, Ninety-nine lakh eighty-nine thousand seven hundred thirty.

= 99, 89, 730

Sixty-four lakh sixty one thousand one hundred eighteen.

= 64, 61, 118

Now, (99, 89, 730 – 64, 61, 118)

= 35,28,612

Thirty-five lakh twenty-eight thousand six hundred twelve.

Question no – (3)

Solution :

(a) As per the question,

Difference of two numbers is 88066143.

One of the numbers is 97262987,

The other number = ?

The other number,

= (97262987 – 88066143)

= 9196844

Therefore, the other number will be 9196844.

(b) Given numbers, 58543218, 78432178

= (78432178 – 58543218)

= 19888960

Hence, 19888960 number should be added.

(c) Given number, 63547458

We know, Greatest number of 8 digits is = 99999999

(99999999 – 63547458)

= 36452541

(d) According to the given question,

A person earns = ₹53,62,187 per year

Spends = ₹32,67,898

Money he save,

= (5362187 – 3267898)

= 2094289

Thus, the person will save Rs. 2094289.

(e) As per the question,

Beverage manufacturer produced = 5346247

After 2 years, production became = 8632167

Increase production = ?

∴ Increase production,

= (8632167 – 5346247)

= 3285920

Therefore, the increase in the production will be 3285920

(f) Given digits = 8, 5, 7, 0, 1, 4 and 9

Greatest number = 9875410

Smallest number =1045789

Difference,

= (9875410 – 1045789)

= 8829621

Therefore, the difference between them will be 8829621

Addition and Subtraction Exercise 3.7 Solution

Question no – (1)

Solution :

(a) 286 – 139

First we find the Difference,

= (286 – 139)

= 147

Now, Actual Difference,

= 300 – 100

= 200

(b) 145 – 112

First, Difference,

= (145 – 112)

= 33

Now, Actual Difference,

= 100 – 100

= 0

(c) 894 – 539

First, Difference

= (894 – 539)

= 355

Now, Actual Difference,

= 900 – 500

= 400

(d) 1168 – 1109

First, Difference

= (1168 – 1109)

= 59

Now, Actual Difference,

= 1100 – 1100

= 0

Question no – (2)

Solution :

(a) 2369 – 1329

First, Difference,

= (2369 – 1329)

= 1040

Now, Actual Difference,

= 2000 – 1000

= 1000

(b) 4494 – 3841

First, Difference,

= (4494 – 3841)

= 653

Now, Actual Difference,

= 4000 – 4000

= 0

(c) 83864 – 69287

First, Difference,

= (83864 – 69287)

= 14, 577

Now, Actual Difference,

= 84000 – 69000

= 15000

(d) 23925 – 12132

First, Difference,

= (23925 – 12132)

= 11793

Now, Actual Difference,

= 24000 – 12000

= 12000

Question no – (3)

Solution :

(a) 39481 – 32184

First, Difference

= (39481 – 32184)

= 7297

Now, Actual Difference

= 40000 – 30000

= 10000

(b) 49385 – 11367

Difference,

= (49385 – 11367)

= 38018

Now, Actual Difference

= 50000 – 10000

= 40000

(c) 833864 – 639287

First, Difference,

= (833864 – 639287)

= 194577

Now, Actual Difference,

= 830000 – 640000

= 190000

(d) 278562 – 152462

First, Difference,

= (278562 – 152462)

= 126, 100

Now, Actual Difference,

= 280000 – 150000

= 130000

(e) 321476 – 307642

First, Difference,

= (321476 – 307642)

= 13834

Now, Actual Difference,

= 320000 – 310000

= 10000

Addition and Subtraction Exercise 3.8 Solution

Question no – (1)

Solution :

According to the question,

= (25678232 + 33784701)

= 59462933

(79836260 – 59462933)

= 20373327

Question no – (2)

Solution :

As per the given question,

= (1362521 + 2658324)

= 4020845

(4321624 + 5672158)

= 9993782

(9993782 – 4020845)

= 5972937

Question no – (3)

Solution :

According to the question,

= (74583267 + 2874032)

= 77457299

∴ (43874280 + 3264876)

= 47139156

(77457299 – 47139156)

= 30318143

Question no – (4)

Solution :

As per the given question,

= (5672672 + 3821426)

= 9494098

(10000000 – 9494098)

= 505902

Question no – (5)

Solution :

No of people less than 70 year,

= (2173269 + 2378621)

= 4551890

Then no of people more then 70 year age,

= (5834678 – 4551890)

= 1282788

Therefore, the people whose age is more than 70 years are 1282788

Question no – (6)

Solution :

= (9447932 + 7949268)

= 17397200

= (17849600 – 17397200)

= 452400

Therefore, 452400 students did not vote in the election.

Question no – (7)

Solution :

Two year allocation,

= (20844000 + 11582400)

= 32426400

Remaining amount,

= (37814000 – 32426400)

= 5387600

Thus, the remaining amount will be Rs. 5387600.

Question no – (8)

Solution :

Magazine sold in July,

= (21739298 – 4550000)

= 17189298

Magazine sold in august,

= (21739298 + 7524000)

= 29263298

Therefore, 29263298 magazine are sold in August.

Question no – (9)

Solution :

(a)

 TL L TTh Th H T 0 3 7 8 7 2 5 1 4 7 5 6 0 5 8 8 5 4 3 3 0 9

(b)

 TC C TL L TTh Th H T O 7 4 8 9 3 0 6 5 3 5 0 2 1 3 8 5 1 0 9 9 1 4 4 5 0

(c)

 C TL L TTh Th H T O 5 7 9 8 5 2 3 4 + 1 2 6 3 4 4 9 + 4 5 3 8 0 2 7

(d)

 C TL L TTh Th H T O 7 2 2 4 4 1 4 0 3 3 4 9 9 4 7 5 3 8 7 4 4 6 6 5

(e)

 TL L TTh Th H T O 4 4 7 6 0 7 8 3 2 1 8 1 4 9 1 2 5 7 9 2 9

(f)

 C TL L TTh Th H T O 9 3 7 0 6 5 4 1 5 8 6 4 2 7 5 7 3 5 0 6 3 7 8 4

Previous Chapter Solution :

Updated: June 6, 2023 — 1:45 pm