# Frank Learning Maths Class 4 Solutions Chapter 13

## Frank Learning Maths Class 4 Solutions Chapter 13 Time

Welcome to NCTB Solutions. Here with this post we are going to help 4th class students for the Solutions of Frank Learning Maths Class 4 Math Book, Chapter 13, Time. Here students can easily find step by step solutions of all the problems for Time, Exercise 13.1, 13.2, 13.3, 13.4, 13.5, 13.6 and 13.7 Also here our mathematics teacher’s are solved all the problems with easily understandable methods with proper guidance so that all the students can understand easily.

Time Exercise 13.1 Solution :

Question no – (1)

Solution :

(a) The hour hand of the clock tells us the hours.

(b) The minute hand of the clock tells us the minutes.

(c) An hour has 60 minutes.

(d) A minute has 60 seconds.

(e) There is a difference of 30 minutes when the minute hand has moved from quarter to four to quarter past four.

(f) The time taken for the minute hand to complete one round of the clock is called an hour.

(g) In a day, the hour hand takes 2 rounds of the clock.

(h) Between two consecutive numbers on the clock, there is a difference of 5 minute.

Time Exercise 13.2 Solution :

Question no – (1)

Solution :

(a) 1 to 3 : 10 minutes

(b) 3 to 4 : 5 minutes

(c) 5 to 11 : 30 minutes

(d) 6 to 10 : 20 minutes

(e) 8 to 2 : 30 minutes

(f) 7 to 1 : 30 minutes

Question no – (4)

Solution :

(a) 8 : 06 → after 8° clock

(b) 7 : 52 → before 8° clock

(c) 10 : 23 → after 10° clock

(d) 5 : 36 → before 6° clock

(e) 1 : 48 → before 2° clock

Question no – (5)

Solution :

(a) 1 to 2 = 5 × 60 = 300 seconds

(b) 2 to 5 = 15 × 60 = 900 seconds

(c) 3 to 11 = 40 × 60 = 2400 seconds

(d) 6 to 10 = 20 × 60 = 1200 seconds

(e) 7 to 3 = 40 × 60 = 2400 seconds

(f) 8 to 7 = 55 × 60 = 3300 seconds

Time Exercise 13.3 Solution :

Question no – (1)

Solution :

(a) Morning walk am

(b) Sunset pm

(c) Dinner pm

(d) Evening Tea pm

(e) Breakfast am

(f) Going to bed pm

(g) Sunrise am

(h) Getting up in the morning am

Question no – (2)

Solution :

(a) 6.20 pm

(b) 12.30 am

(c) 2.45 pm

(d) 8.15 am

(e) 3.30 am

(f) 9.55 pm

Question no – (3)

Solution :

(a) 3.25 am – 1 hour = 2.25 am

(b) 10.30 pm – 5 hour = 5.30 am

(c) 8.12 pm – 8 hour = 4 am

(d) 12 am + 3 hour = 3 am

(e) 1.30 pm – 1 hour = 12.30pm

(f) 9.45 pm + 4 hour = 1.45 am

Time Exercise 13.4 Solution :

Question no – (1)

Solution :

(a) 0200 → 02.00 am

(b) 2010 → 08.10 pm

(c) 2330 → 11.30 pm

(d) 1235 → 12.35 pm

(e) 1815 → 06.15 pm

(f) 0345 → 03.45 am

(g) 0115 → 01.15 am

(h) 1545 → 03.35 pm

Question no – (2)

Solution :

(a) 12:05 pm → 1205 hours

(b) 7:10 am → 0710 hours

(c) 12:30 pm → 1230 hours

(d) 10:10 pm → 2210 hours

(e) 8:50 pm → 2050 hours

(f) 8:40 am → 0840 hours

(g) 3:10 am → 0310 hours

(h) 9:30 pm → 2130 hours

Question no -(3)

Solution :

(a) 0730 hour

(b) 21.20 hour – 12 hour = 9.20 pm

(c) 06.00 am

(d) 3.25 am → 0325 hours

(e) 2 o’clock → 12 hour clock → 02.00 am (since dark)

24 hour clock → 0200 hour

Time Exercise 13.5 Solution :

Question no – (1)

Solution :

(a) 3 hours

= 3 × 60

= 180 minutes

(b) 12 hours

= 12 × 60

= 720 minutes

(c) 5 hours and half an hour

= 5 × 60 + 1/2 × 60

= 300 + 30

= 330 minutes

(d) 13 hours and a quarter of an hours

= 13 × 60 + 1/4 × 60

= 780 + 15 minutes

= 795 minutes

(e) 2 hours 40 minutes

= 2 × 60 + 40

= 120 + 40

= 160 minutes

(f) 9 hours 55 minutes

= 9 × 60 + 55

= 540 + 55

= 595 minutes

Question no – (2)

Solution :

(a) 600 min = 10 hour

(b) 454 min 7 hour 34 minutes

(c) 8967 min = 14 hour 27 minutes

(d) 1076 min = 17 hour 56 minutes

(e) 3480 min = 58 hour

Question no – (3)

Solution :

(a) 3 minute 15 seconds

= 3 × 60 + 15 seconds

= 180 + 15

= 195 seconds

(b) 2 minute

= 2 × 60

= 120 seconds

(c) A minute and a half

= 1 × 60 + 1/2 × 60

= 60 + 30

= 90 seconds

(d) 4 minute and a quarter or minute

= 4 × 60 + 1/4 × 60

= 240 + 15

= 255 seconds

(e) 5 minute 20 seconds

= 5 × 60 + 20 seconds

= 300 + 20 seconds

= 320 seconds

(f) 2 hours

= 2 × 60

= 120 minutes

= 120 × 60 seconds

= 7200 seconds

(g) 3 hours 20 minutes

= 3 × 60 + 20 minutes

= 180 + 20 minutes

= 200 minutes

= 200 × 60 seconds

= 12000 seconds

(h) 6 hours and half and hour

= 6 × 60 + 1/2 × 60 minutes

= 360 + 30 minutes

= 390 minutes

= 390 × 60 seconds

= 23,400 seconds

Question no – (4)

Solution :

(a) 345 seconds into minutes = 5 minutes 45 seconds

(b) 19800 seconds into hours = 5 hour 1800 seconds

= 5 hour 30 minutes

(c) 670 seconds into minutes = 11 minutes 10 seconds

(d) 12000 seconds into hours = 3 hour 1200 seconds

= 3 hour 20 minutes

(e) 5760 seconds into minutes = 1 hour 36 minutes

(f) 440 seconds into minutes = 7 minutes 20 seconds

Time Exercise 13.6 Solution :

Question no – (1)

Solution :

(a) 4 hour 0 minute

(b) 7 hour 45 minutes

(c) 7 hour 25 minutes

(d) 5 hour 0 minute

(e) 9 hour 20 minutes

(f) 8 hour 20 minutes

Question no – (2)

Solution :

(a) 30 minutes

(b) 45 minutes

(c) 45 minutes

(d) 45 minutes

(e) 30 minutes

Question no – (3)

Solution :

(a)

1.40 pm → 1340 hour

7.20 am → 0720 hour
—————————————–
620 hour

= 6 hour 20 minutes

(b)

5.40 pm → 1740 hour

9.20 am → 0920 hour
—————————————–
820 hour

= 8 hour 20 minutes

(c) 10.30 pm ↔ 12 am ↔ 6.40 am

= 8 hour 10 minutes

(d) 8.10 am + 7 hour

= 1510

= 3.10 pm

(e) 8.30 pm – 13 hour

= 8.30 pm – 12 hour – 1 hour

= 8.30 am – 1 hour

= 7.30 am

Time Exercise 13.7 Solution :

Question no – (1)

Solution :

(a) There are 52 weeks in a year.

(b) 15 may ↔ 10 july

15 + 30 + 10

= 55 day

(c) In January there are formally → 4 Sundays

(d) 25 Dec to 2nd Jan

= (31 – 25) + 2

= 6 + 2

= 8 days

(e) January

(g) 23 Aug + 15 day

= 23 + 8 + 7

= 7 Sep

(i) Formally 4 weekends

(j) 23rd Feb + 10 day

= 23 + 5 + 5

= 5th march

Question no – (2)

Solution :

(a) 2 months

= 2 × 30

= 60 days

(b) = 29 + 31 + 31

= 91 days

(c) = 3 × 7 + 4 day

= 21 + 4

= 25 day

(d) = 30 + 3 × 7 + 20 day

= 30 + 21 + 20 day

= 71 day

(e) 5 weeks

= 5 × 7

= 35 day

(f) = 31 + 31 + 28

= 90 day

Question no – (3)

Solution :

(a) 1 1/4 = 5/4 × 24

= 5 × 6

= 30 hour

(b) 24/2

= 12 hour

(c) 2 × 24 + 1/2 × 24

= 48 + 12

= 60 hour

(d) 1 × 7 × 24 + 1/4 × 24 hour

= 168 + 6

= 174 hour

(e) 3 × 24 + 1/2 × 24

= 72 + 12

= 84 hour

(f) 18 × 24 + 15 hour

= 432 + 15

= 447 hour

Question no – (4)

Solution :

(a) 3 × 24 hour

= 3 × 24 × 60 minutes

= 4320 minutes

(b) 2 × 24 × 60 + 45

= 2880 + 45

= 2925 minutes

(c) 6 + 1/4 = 12 + 1/2

= 13/2 day

= 13/2 × 24× 60 minutes

= 9360 minutes

(d) 1 × 24 × 60 + 1/4 × 60

= 1440 + 15

= 1455 minutes

(e) 2 × 24 × 60 + 1/2 × 60 minutes

= 2880 + 30 minutes

= 2910 minutes

Question no – (5)

Solution :

(a) 3/8 of a day

= 3/8 × 24

= 9 hour late

so, 8 : 10 am = 08.10 + 9

= 1710 hour

= 5.10 pm

(b) 1 week = 7 days So, he get 6 week and 3 days.

(c) 12 days = 12 × 24

= 288 hour

So, he worked for 280 hours.

(d) Quarter of a day and 30 minutes

= 1/4 × 24 hour + 30 minutes

= 6 hour + 30 minutes

= (360 + 30) minutes

= 390 minutes

(e) (2015 – 14) = 2001

2001 + 5 = 2006

So, Vaibhav was born on 2001

and Anusuya was born on 2006

(f) He went on 1st Jan

= 31 + 28 + 15

So, total days = 74 day

Therefore, he stay in his village on 74 days.

(g) 2 week and five day

= 2 × 7 + 5 = 19 day

= Monday + 19 day

= Monday + 7 + 7 + 5

= Monday + 5

= Saturday

Next Chapter Solution :

Updated: June 13, 2023 — 6:53 am