Warning: Undefined array key "https://nctbsolution.com/frank-learning-maths-class-4-solutions/" in /home/862143.cloudwaysapps.com/hpawmczmfj/public_html/wp-content/plugins/wpa-seo-auto-linker/wpa-seo-auto-linker.php on line 192
Frank Learning Maths Class 4 Solutions Chapter 3 Addition
Welcome to NCTB Solutions. Here with this post we are going to help 4th class students for the Solutions of Frank Learning Maths Class 4 Math Book, Chapter 3, Addition. Here students can easily find step by step solutions of all the problems for Addition, Exercise 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 3.7 and 3.8 Also here our mathematics teacher’s are solved all the problems with easily understandable methods with proper guidance so that all the students can understand easily.
Addition Exercise 3.1 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a) 2364
+ 5412
———————–
7776
(b) 6251
+ 2543
———————–
8794
(c) 7092
+ 4810
———————–
11902
(d) 5562
327
+ 561
———————–
6450
(e) 4323
5134
+ 21
———————–
9478
(f) 2842
1369
+ 432
———————–
4643
Question no – (2)
Solution :
Total distance travel
350
+ 4325
———————–
5993 km
Question no – (3)
Solution :
Total students
5621
+ 4325
———————–
9946
Question no – (4)
Solution :
Total soaps produced by three factories
4524
2162
+ 833
———————–
7519
Addition Exercise 3.2 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a) 54123
+ 31765
———————–
85888
(b) 615325
+ 352152
———————–
967477
(c) 633482
40002
+ 12501
———————–
68,5985
(d) 533266
154323
+ 202300
———————–
8,89,889
Question no – (2)
Solution :
(a) 23891
+ 15102
———————–
38,993
(b) 43021
+ 23715
———————–
66,772
(c) 35245
23412
+ 1021
———————–
59,678
(d) 56123
32150
+ 10324
———————–
98,597
(e) 432403
+ 454052
———————–
8,86,455
(f) 854613
+ 123275
———————–
9,77,888
(g) 752302
13425
+ 31271
———————–
796,998
(h) 521255
130303
+ 241220
———————–
8,92,778
Question no – (3)
Solution :
(a) 12,123
+ 24456
———————–
36,579
Thirty six thousand five hundred seventy nine.
(b) 43,211
100458
+ 55010
———————–
198,679
One lakh ninety eight thousand six hundred seventy nine.
(c) 230842
+ 527106
———————–
757948
seven lakh fifty seven thousand nine hundred forty eight.
(d) 1,01,020
111222
+ 200100
———————–
4,12,342
Four lakh twelve thousand three hundred forty two.
Addition Exercise 3.3 Solution :
Question no – (2)
Solution :
(a) 26214
+ 56923
———————–
83137
(b) 42564
+ 65472
———————–
108036
(c) 34573
30013
+ 7887
———————–
72473
(d) 324815
81653
+ 4525
———————–
410993
(e) 562327
+ 287462
———————–
849789
(f) 534125
+ 425891
———————–
960016
(g) 258049
154273
+ 95817
———————–
508139
(h) 536218
326788
+ 70649
———————–
933655
Question no – (3)
Solution :
(a) 22000
+ 44000
———————–
66000
Sixty six thousand
(b) 207000
234176
+ 488602
———————–
929778
Nine lakh twenty nine thousand seven hundred seventy eight
(c) 305738
23412
+ 40906
———————–
370056
Three lakh seventy thousand fifty six
(d) 56923
221014
+ 513342
———————–
791279
Seven lakh ninety one thousand two hundred seventy nine.
Addition Exercise 3.4 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a) 48156 + 1 = 48157
(b) 67125 + 0 = 67125
(c) 43719 + 56143 = 56143 + 43719
(d) 0 + 259644 = 259644
(e) 33851 + 4123 + 76963 = 33851 + 76863 + 4123
(f) 224468 + 999001 = 999001 + 224468
(g) 1 + 99999 = 100000
(h) 52343 + 35363 + 68313 = 52343 + 35363 + 68313
Addition Exercise 3.5 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a)
Th | H | T | O |
6 | 6 | 1 | 9 |
2 | 3 | 9 | 9 |
9 | 0 | 0 | 8 |
(b)
Th | H | T | O |
2 | 0 | 1 | 0 |
1 | 4 | 5 | 6 |
3 | 4 | 6 | 6 |
(c)
TTh | Th | H | T | O |
4 | 1 | 9 | 2 | 1 |
3 | 8 | 4 | 5 | |
7 | 9 | 3 | 7 | 6 |
(d)
TTh | Th | H | T | O |
5 | 9 | 5 | 7 | 5 |
1 | 6 | 1 | 2 | 3 |
7 | 5 | 6 | 9 | 8 |
(e)
L | TTh | Th | H | T | O |
4 | 0 | 4 | 2 | 6 | 2 |
5 | 3 | 4 | 9 | 5 | 5 |
9 | 3 | 9 | 2 | 1 | 7 |
(f)
L | TTh | Th | H | T | O |
3 | 9 | 1 | 0 | 5 | 4 |
3 | 9 | 3 | 9 | 8 | 8 |
7 | 8 | 5 | 0 | 4 | 2 |
Addition Exercise 3.6 Solution :
Question no – (1)
Solution :
Smallest five digit number = 10000
Largest six digit number = 999999
Sum =
10000
999999
——————————
1009999
Question no – (2)
Solution :
Total pens it produce in all
456890
+ 365202
——————————
822092
Question no – (3)
Solution :
Population of the town
31124
30089
6321
——————————
67,534
Question no – (4)
Solution :
He spend –
54,680
+ 905674
——————————
960,354
Question no – (5)
Solution :
Total students –
343439
284680
——————————
628119
Question no – (6)
Solution :
Greatest five digit number = 99999
More than greatest five digit number
99999
+ 25984
——————————
125,983
Question no – (7)
Solution :
Cost of laptop –
14896
+ 9595
——————————
24,491
So, total cost of both –
14896
+ 24491
——————————
39,387
Question no – (8)
Solution :
Total votes received –
109017
96825
+ 77006
——————————
282848
If 1922 were invalid
So, total votes were polled –
282848
1922
——————————
2,84,770
Addition Exercise 3.7 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a) If a old T.V. and a old cycle cost 4158 and 5292 respectively, then what is the total cost of them?
(b) Rajib go to market and buy 2604 rupees of mango, 3153 of sandesh and 8175 rupees of rice. Find the total cost.
(c) In colleges there are 27,346 are boys and 43,584 are girls, what is the total students of the colleges.
(d) In an election there are three candidates. They received 14385,53401 and 6281 votes. How many votes were polled in all ?
Addition Exercise 3.8 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a) Round of to nearest ten
Round off sum = 50 + 30 = 80
Actual sum = 54 + 27 = 81
∴ Difference = 81 – 80 = 1
(b) Round off sum = 90 + 70 = 160
Actual sum = 92 + 65 = 157
∴ Difference = 160 – 157 = 3
(c) Round off sum = 170 + 420 = 590
Actual sum = 173 + 415 = 588
∴ Difference = 590 – 588 = 2
(d) Round off sum = 620 + 970 = 1590
Actual sum = 619 + 973 = 1592
∴ Difference = 1592 – 1590 = 2
(e) Round off sum = 90 + 40 + 50 = 180
Actual sum = 89 + 43 + 45 = 177
∴ Difference = 180 – 177 = 3
(f) Round of sum = 150 + 70 + 70 = 290
Actual sum = 148 + 66 + 73 = 287
∴ Difference = 290 – 287 = 3
(g) Round off sum = 420 + 880 + 150 = 1450
Actual sum = 421 + 882 + 149 = 1452
∴ Difference = 1452 – 1450 = 2
(h) Round off sum = 680 + 830 + 340 = 1850
Actual sum = 675 + 829 + 343 = 1847
∴ Difference = 1850 – 1847
= 3
Question no – (2)
Solution :
(a) Round off sum = 300 + 400 = 700
Actual sum = 315 + 428 = 743
Difference = 743 – 700
= 43
(b) Round off sum = 700 + 500 = 1200
Actual sum = 671 + 527 = 1198
Difference = 1200 – 1198
= 2
(c) Round off sum = 5100 + 1700 = 6800
Actual sum = 5140 + 1698 = 6838
Difference = 6838 – 6800
= 38
(d) Round off sum = 1000 + 2600 = 3600
actual sum = 1007 + 2638 = 3645
Difference = 3645 – 3600
= 45
(e) Round off sum = 700 + 200 + 400 = 1300
Actual sum = 694 + 245 + 357 = 1296
Difference = 1300 – 1296
= 4
(f) Round off sum = 300 + 400 + 700 = 1400
Actual sum = 292 + 401 + 736 = 1429
Difference = 1429 – 1400
= 29
(g) Round off sum = 4200 + 3100 + 2400 = 9700
Actual sum = 4218 + 3057 +2376 = 9651
Difference = 9700 – 9651
= 49
(h) Round off sum = 1800 + 8900 + 7300 = 18000
Actual sum = 1792 + 8915 + 7284 = 17991
Difference = 18,000 – 17,991
= 9
Question no – (3)
Solution :
(a) Round off sum = 6000 + 4000 = 10,000
Actual sum = 6094 + 4317 = 10,431
So, difference
= 10,431 – 10,000
= 431
(b) Round off sum = 9000 + 2000 = 11,000
Actual sum = 9249 + 2404 = 11,653
∴ Difference,
= 11,653 – 11000
= 653
(c) Round off sum = 5000 + 4000 = 9000
Actual sum = 4818 + 3507 = 8325
∴ Difference,
= 9000 – 8325
= 675
(d) Round off sum = 6000 + 7000 = 13,000
Actual sum = 6410 + 6664 = 13,074
∴ Difference = 13,074 – 13000
= 74
(e) Round off sum = 3000 + 4000 + 4000 = 11,000
Actual sum = 2825 + 3511 + 4399 = 10,735
∴ Difference = 11,000 – 10,735
= 265
(f) Round off sum = 4000 + 3000 + 2000 = 9000
Actual sum = 4262 + 3455 + 1612 = 9329
∴ Difference = 9,329 – 9000 = 329
(g) Round off sum = 2000 + 2000 + 9000 = 13,000
Actual sum = 1921 + 1546 + 8645 = 12,112
∴ Difference = 13,000 – 12,112
= 888
Question no – (4)
Solution :
Total number of students
= 1224 + 1073
= 2297
Round off to the nearest hundred is = 2300
Question no – (5)
Solution :
Total produce,
= 4815 + 3792 + 5653 kg
= 14260
Round off to the nearest thousand = 14,000 kg
Next Chapter Solution :
👉 Chapter 4 👈