Warning: Undefined array key "https://nctbsolution.com/frank-learning-maths-class-4-solutions/" in /home/862143.cloudwaysapps.com/hpawmczmfj/public_html/wp-content/plugins/wpa-seo-auto-linker/wpa-seo-auto-linker.php on line 192
Frank Learning Maths Class 4 Solutions Chapter 4 Subtraction
Welcome to NCTB Solutions. Here with this post we are going to help 4th class students for the Solutions of Frank Learning Maths Class 4 Math Book, Chapter 4, Subtraction. Here students can easily find step by step solutions of all the problems for Subtraction, Exercise 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 4.7, 4.8, 4.9 and 4.10 Also here our mathematics teacher’s are solved all the problems with easily understandable methods with proper guidance so that all the students can understand easily.
Subtraction Exercise 4.1 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a)
Input | Output |
4 | (4 – 3) = 1 |
6 | (6 – 3) = 3 |
7 | (7 – 3) = 4 |
(8 + 3) = 11 | 8 |
(b) – (i) We subtract 6 from 7
(ii) We subtract 6 from 9
(iii) We subtract 6 from Input.
(c) – (i)
Input | Output |
3 | (3 – 1) = 2 |
6 | (6 – 1) = 5 |
(8 + 1) = 9 | 8 |
11 | (11 – 1) = 10 |
(15 + 1) = 16 | 15 |
(ii)
Input | Output |
0 | 0 + 7 = 7 |
4 | 11 |
(12 – 7) = 5 | 12 |
7 | 7 + 7 = 14 |
(16 – 7) = 9 | 16 |
Question no – (2)
Solution :
(a) 1238
– 231
————————
1007
(b) 3841
– 2910
————————
931
(c) 5463
– 2311
______
3152
(d) 5243
– 4716
————————
527
(e) 6000
– 2418
————————
3582
(f) 6170
– 5083
————————
1087
(g) 7458
– 6235
————————
1223
(h) 9005
– 2393
————————
6612
Question no – (3)
Solution :
(a) (6000 – 100)
= 5900
(b) (2550 – 550)
= 2000
(c) (9867 – 400)
= 9467
(d) (6532 – 1000)
= 5532
(e) (8996 – 900)
= 8096
(f) (7450 – 725)
= 6725
Question no – (4)
Solution :
(a) 4579
– 2341
————————
2238
(b) 6485
– 2317
————————
4168
Question no – (5)
Solution :
(a) No. of men
5000
-2864
————————
2,136
(b) Difference
9056
4860
————————
4196
Now, 6000
4196
————————
1804
(c) 7898
5634
————————
2264
∴ 2264 should be added.
(d) Greatest no = 7643
Smallest no = 3467
Difference,
7643
– 3467
————————
4176
(e) He spent –
1460
2370
————————
3830
∴ Amount left
7500
3830
————————
3670
(f) Sum of –
4573
2416
————————
6989
Now, 6989
– 5935
————————
1054
Subtraction Exercise 4.2 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a)
TTh | Th | H | T | O | |
8 | 4 | 8 | 2 | 3 | |
– | 1 | 5 | 0 | 2 | |
8 | 3 | 3 | 2 | 1 |
(b)
TTh | Th | H | T | O | |
5 | 4 | 5 | 8 | 9 | |
– | 5 | 2 | 2 | 8 | 0 |
2 | 3 | 0 | 3 |
(c)
TTh | Th | H | T | O | |
9 | 8 | 7 | 4 | 5 | |
– | 6 | 5 | 4 | 3 | 1 |
3 | 3 | 3 | 1 | 4 |
(d)
L | TTh | Th | H | T | O | |
2 | 7 | 5 | 8 | 9 | 3 | |
– | 3 | 4 | 3 | 2 | 1 | |
2 | 4 | 1 | 5 | 7 | 2 |
(e)
L | TTh | Th | H | T | O | |
4 | 8 | 1 | 8 | 6 | 9 | |
– | 1 | 5 | 0 | 5 | 2 | 7 |
3 | 3 | 1 | 3 | 4 | 2 |
(f)
L | TTh | Th | H | T | O | |
7 | 5 | 4 | 6 | 8 | 9 | |
– | 3 | 4 | 2 | 5 | 1 | 1 |
4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 8 |
Question no – (2)
Solution :
(a) 55889
– 13763
————————
42126
(b) 66479
– 14472
————————
52,007
(c) 880006
– 60006
————————
820,000
(d) 494765
– 250504
————————
244,261
(e) 788765
– 325230
————————
463,535
(f)
976678
– 236662
————————
7,40,016
Question no – (3)
Solution :
(a) 58,521
– 32110
————————
26,411
Twenty six thousand four hundred eleven.
(b) 294567
– 83144
————————
211423
Two lakh eleven thousand for hundred twenty three.
(c) 758749
– 124518
————————
6,34,231
Six lakh thirty four thousand two hundred thirty one.
Subtraction Exercise 4.3 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a)
TTh | Th | H | T | O | |
6 | 5 | 7 | 8 | 0 | |
– | 8 | 9 | 0 | 9 | |
5 | 6 | 8 | 7 | 1 |
(b)
TTh | Th | H | T | O | |
6 | 5 | 4 | 8 | 6 | |
– | 2 | 3 | 9 | 7 | 8 |
4 | 1 | 5 | 0 | 8 |
(c)
TTh | Th | H | T | O | |
9 | 2 | 0 | 3 | 8 | |
– | 3 | 0 | 7 | 7 | 9 |
6 | 1 | 2 | 5 | 9 |
(d)
L | TTh | Th | H | T | O | |
4 | 7 | 0 | 5 | 9 | 7 | |
– | 1 | 2 | 6 | 7 | 9 | 6 |
3 | 4 | 3 | 8 | 0 | 1 |
(e)
L | TTh | Th | H | T | O | |
5 | 0 | 5 | 2 | 4 | 2 | |
– | 4 | 2 | 7 | 9 | 9 | 7 |
7 | 7 | 2 | 4 | 5 |
(f)
L | TTh | Th | H | T | O | |
9 | 5 | 0 | 9 | 2 | 6 | |
– | 2 | 9 | 8 | 5 | 8 | |
9 | 2 | 1 | 0 | 6 | 8 |
Question no – (2)
Solution :
(a) 92132
– 58788
————————
33344
(b) 72100
– 67678
————————
4422
(c) 312699
– 99999
————————
212,700
(d) 347761
– 215964
————————
131797
(e) 591180
– 176969
————————
414211
(f) 721601
– 543219
————————
178,382
Question no – (3)
Solution :
(a) 47557
– 25432
————————
22,125
Twenty two thousand one hundred twenty five.
(b) 958214
– 43215
————————
914999
Nine lakh fourteen thousand nine hundred nineteen.
(c) 825478
– 634561
————————
190,917
One lakh ninety thousand nine hundred seventeen.
Question no – (4)
Solution :
(a) 53,802
– 28,797
————————
25005
(b) 67,178
– 46,894
————————
20284
(c) 8,80,661
– 62,577
————————
198084
(d) 358,618
– 263,449
————————
95169
(e) 762,987
– 249,624
————————
513363
(f) 9,84,234
– 6,33,523
————————
350711
Subtraction Exercise 4.4 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a) 64522 – 1
= 54521
(b) 92122 – 0
= 92122
(c) 34212 – 34212
= 0
(d) 853311 – 0
= 853311
(e) 271100 + 0 = 271100 – 0
= 271100
(f) 126000 – 1
= 125999
Subtraction Exercise 4.5 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a)
TTh | Th | H | T | O | |
7 | 9 | 5 | 4 | 5 | |
– | 4 | 4 | 3 | 4 | 5 |
3 | 5 | 2 | 0 | 1 |
(b)
TTh | Th | H | T | O | |
5 | 0 | 6 | 1 | 3 | |
– | 4 | 6 | 7 | 5 | 9 |
0 | 3 | 8 | 5 | 4 |
(c)
TTh | Th | H | T | O | |
7 | 8 | 0 | 3 | 5 | |
– | 4 | 3 | 5 | 4 | 7 |
3 | 4 | 4 | 8 | 8 |
(d)
L | TTh | Th | H | T | O | |
4 | 3 | 0 | 0 | 7 | 3 | |
– | 2 | 0 | 6 | 4 | 2 | 6 |
2 | 2 | 3 | 6 | 4 | 7 |
(e)
L | TTh | Th | H | T | O | |
2 | 4 | 3 | 6 | 9 | 5 | |
– | 2 | 3 | 1 | 5 | 9 | 2 |
0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 3 |
(f)
L | TTh | Th | H | T | O | |
8 | 7 | 3 | 0 | 5 | 6 | |
– | 4 | 2 | 7 | 2 | 8 | 3 |
4 | 4 | 5 | 7 | 6 | 7 |
Subtraction Exercise 4.6 Solution :
Question no – (1)
Solution :
13934
12506
—————————-
1428
Anil score more by 1428 runs.
Question no – (2)
Solution :
85819
36980
—————————-
48839
∴ Money left her bank Rs 48839
Question no – (3)
Solution :
45221
12313
—————————-
32908
∴ 32908 apples are left.
Question no – (4)
Solution :
721365
– 348197
—————————-
373168
∴ The required number is 3,73,168
Question no – (5)
Solution :
People left in city –
844652
– 522689
————————
321963
Question no – (6)
Solution :
682135
– 419762
—————————-
262373
Question no – (7)
Solution :
The other number is –
299897
– 103842
—————————-
196055
Question no – (8)
Solution :
Given, A family’s total income is = Rs 2,44,500
Father earns = Rs 1,76,890
So, 2,44,500
– 176890
—————————-
67610
Hence, Mother’s earning is Rs 67610
Subtraction Exercise 4.7 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a) There are 4809 boxes in a box. 283 boxes are sold out. How many boxes are left?
(b) Rahul got 1439 and Rajib 1075 in a exam. Who made more mark by how much?
(c) Rita’s bank balance is Rs 7536. She withdraw Rs 3178 rupee. So what does the amount left in bank?
(d) There are 3223 mangoes in a shop. If 1796 are sold out them how many mangoes are left is shop.
(e) Sum of two number is 88625. If one number is 6740 then what is the other number.
(f) By how much 34630 is greater than 29158?
Subtraction Exercise 4.8 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a) Round off difference = 90 – 70 = 20
actual difference = 93 – 69 = 24
Estimation = 24 – 20 = 4
Round off difference actual difference Estimation
(b) 160 – 90 = 70 161 – 85 = 76 76 – 70 = 6
(c) 320 – 290 = 30 319 – 287 = 32 32 – 30 = 2
(d) 1090 – 570 = 520 1091 – 567 = 524 524 – 520 = 4
Question no – (2)
Solution :
(a) Rounding off difference (nearest hundreds)
500 – 200 = 300
Actual difference
529 – 203 = 326
Estimation
326 – 300 = 26
(b) Rounding off difference (nearest hundreds)
900 – 500 = 400
Actual difference
856 – 473 = 383
Estimation
400 – 383 = 17
(c) Rounding off difference (nearest hundreds)
7000 – 2400 = 4600
Actual difference
6987 – 2428 = 4559
Estimation
4600 – 4559 = 41
(d) Rounding off difference (nearest hundreds)
9600 – 4200 = 5400
Actual difference
9615 – 4208 = 5407
Estimation
5407 – 5400 = 7
Question no – (3)
Solution :
(a) Rounding off difference (nearest thousand)
1000 – 1000 = 0
Actual difference
1209 – 1018 = 191
Estimation
191 – 0 = 191
(b) Rounding off difference (nearest thousand)
5000 – 3000 = 2000
Actual difference
5356 – 2914 = 2442
Estimation
2442 – 2000 = 442
(c) Rounding off difference (nearest thousand)
5000 – 4000 = 1000
Actual difference
5480 – 3861 = 1619
Estimation
1619 – 1000 = 619
(d) Rounding off difference (nearest thousand)
46000 – 34000 = 12000
Actual difference
46009 – 34467 = 11542
Estimation
12000 – 11,542 = 458
Question no – (4)
Solution :
From the question we get,
People visited the Red Fort on Monday = 8269
People visited it on Tuesday = 9953
Now,
9953
– 8269
———————–
1684
∵ The Rounding off 1684 is 1700
∴ Approximately more than 1700 visitors on Tuesday than on Monday.
Question no – (5)
Solution :
24751
16297
———————–
8454
∴ 8000 Rounding off.
Subtraction Exercise 4.9 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a) 52407
– 14048
———————–
38,359
(b) 57551
– 15215
———————–
42,336
(c) 59270
– 32497
———————–
26773
(d) 371911
– 74366
———————–
297545
(e) 780949
– 675190
———————–
105759
(f) 923508
– 528182
———————–
395,326
Subtraction Exercise 4.10 Solution :
Question no – (1)
Solution :
(a) 45323 + 85673 – 55432
= 130,996 – 55,432
= 75,564
(b) (85664 – 12131) + 3001
= 73,533 + 3001
= 76,534
(c) 46840 + (32817 – 25491)
= 46840 + 7326
= 54,166
(d) 78960 – (34113 + 2831)
= 78960 – 36944
= 42,016
(e) (26589 – 4112) + 39877
= 22,477 + 39877
= 62,354
(f) 79263 – 48276 + 30007
= 30,987 + 30007
= 60,994
Question no – (2)
Solution :
(a) Sum of 12725 + 46891 = 59616
Now,
82,600
59616
———————–
22984
∴ Required Number is 22984
(b) Difference,
(384256 – 125791) = 258465
∴ Required number is 258465
(c) Total cost for the car = 135000 + 95000 = 230000
3,00,000
2,30,000
———————–
70,000
∴ He saves Rs 70,000
(d) 284512
+ 473125
———————–
757637
885362
– 757637
———————–
127725
(e) Sum,
655324
+ 91839
———————–
747,163
and, 814926
+ 66046
———————–
880972
So, 880972
– 747163
———————–
133809
(f) Toys make in the weeks –
47579
+ 28064
———————–
75643
142,000
– 75,643
———————–
66357
So, Toys were made on third weeks.
Next Chapter Solution :
👉 Chapter 5 👈