**Warning**: Undefined array key "https://nctbsolution.com/number-line-prime-class-7-solutions/" in

**/home/862143.cloudwaysapps.com/hpawmczmfj/public_html/wp-content/plugins/wpa-seo-auto-linker/wpa-seo-auto-linker.php**on line

**192**

**Number Line Prime Class 7 Solutions Chapter 10 Profit and Loss**

Welcome to NCTB Solutions. Here with this post we are going to help 7th class students for the Solutions of Number Line Prime Class 7 Math Book, Chapter 10, Profit and Loss. Here students can easily find step by step solutions of all the problems for Profit and Loss, Exercise 10A and 10B Also here our mathematics teacher’s are solved all the problems with easily understandable methods with proper guidance so that all the students can understand easily. Here in this post students will get chapter 10 solutions. Here in this post all the solutions are based on latest Syllabus.

**Profit and Loss Exercise 10A Solution :**

**Question no – (1)**

**Solution : **

(a) C.P = Rs 20, S.P = Rs 26

Given, C.P = 20, S.P = 26

SP > CP,

∴ Profit = S.P – C.P

= 26 – 20

= 6

(b) C.P = Rs 58, S.P = Rs 49

Given, C.P = 38, S.P = 49

C.P > S.P

∴ Loss = C.P – S.P

= 58 – 49

= 9

(c) C.P = Rs 7.50, S.P = Rs 10

Given, C.P = 7.50, SP = 10

∴ S.P > C.P

Profit = S.P – C.P

= 10 – 7.50

= 2.50

(d) C.P = Rs 140, S.P = Rs 105

Given, C.P = 140, S.P = 105

C.P > S.P

∴ Loss = C.P – S.P

= 140 – 105

= 35

(e) C.P = Rs 8000, S.P = Rs 7,981

Given, C.P = 8000, S.P = 7981

Clearly, C.P > S.P

∴ Loss = C.P – S.P

= 8000 – 7981

= 19

**Question no – (2)**

**Solution : **

(a) C.P = Rs 38, Profit = Rs 6

∴ C.P = 38, Profit = 6

∴ S.P = C.P + Profit

= 38 + 6

= 448

(b) C.P = Rs 408, Loss = Rs 20

∴ C.P = 408, Loss = 20

∴ S.P = C.P – Loss

= 408 – 20

= 388

(c) C.P = Rs 12.50, Loss = Rs 1.50

∴ S.P = C.P – Loss

= 12.50 – 1.50

= 11

(d) C.P = Rs 720, Profit = Rs 53

∴ C.P = 720, Profit = 53

∴ S.P = C.P + Profit

= 720 + 53

= 773

**Question no – (3)**

**Solution : **

(a) S.P = Rs 82, Loss = Rs 10

∴ S.P = 82

∴ Loss = 10

∴ C.P = S.P = Loss

= 82 + 10

= 92

(b) S.P = Rs 176, Profit = Rs 15

∴ S.P = 176, Profit = 15

∴ C.P = SP – Profit

= 176 – 15

= 161 Rs

(c) S.P = Rs 439, Loss = Rs 48

∴ S.P = 439, Loss = 48

∴ C.P = 439 + 48

= 487

(d) S.P = Rs 1385, Profit = Rs 270

∴ S.P = 1385, Profit = 170

∴ C.P = 1385 – 270

= 1115

**Question no – (4) **

**Solution :**

Given, C.P = 5890, S.P = 6672

∴ S.P > C.P

∴ Profit will be,

= 6672 – 5890

= 782 Rs

**Question no – (5) **

**Solution **:

∴ C.P = 21700, He spent 540 on its repair

∴ New C.P will be,

= (21700 + 540)

= 22240 Rs

∴ S.P = 24000

∴ S.P > C.P

∴ Profit will be,

= (21700 + 540)

= 1760 Rs.

**Profit and Loss Exercise 10B Solution :**

**Question no – (1) **

**Solution : **

(a) CP = Rs 1440 and SP = Rs 1800

Given, CP = 1440, SP = 1800

SP > CP

∴ Profit = 1800 – 1440

= 360

∴ Profit % = (360/1440 × 100) %

= 25%

(b) CP = Rs 100 and SP = Rs 200

Given, CP = 100, SP = 200

∴ SP > CP, Profit = 200 – 100

∴ Profit % = (100/100 × 100)

= 100%

(c) CP = Rs 200 and SP = Rs 100

Given, CP = 200, SP = 100

CP > SP,

∴ Loss = 200 – 100

= 100

∴ Loss % = 100/200 × 100

= 50%

(d) CP =Rs 550, overhead expense

= Rs 250 and SP = Rs 900

Given, CP = 550, OE = 250, SP = 900

∴ Total CP = (550 + 250) = 800, SP = 900

∴ SP > CP, Profit = 900-800

= 100

∴ Profit % = 100/800 × 100

= 25/2%

**Question no – (2)**

**Solution :**

∴ Profit% = 15%,

Total C.P = (1850 + 450) = 2300 Rs

∴ S.P = 100 + 15/100 × 2300

= 115 × 23

= 2645 Rs

**Question no – (3)**

**Solution :**

∴ Loss% = 18%, S.P = 287

∴ C.P = 100/100 – 18 × 87

= 100/82 × 287

∴ C.P = 350 Rs

**Question no – (4) **

**Solution :**

∴ Total C.P = 1200 + 650 = 1850, Loss % = 10%

∴ S.P = 100 – 10/100 × 1850

∴ S.P = 90 × 185/10

∴ S.P = 1664

**Question no – (5)**

**Solution :**

∴ Loss % = 15 %, S.P = 15300

∴ C.P = 100/100 – 15 × 15300

∴ C.P = 100/85 × 15300

∴ C.P = 18000

**Question no – (6)**

**Solution :**

∴ C.P = 180 – 30 = 150, Profit = 26%

∴ S.P = 100 + 26/100 × 150

∴ S.P = 120/100 × 150

∴ S.P = 189 Rs

**Question no – (7) **

**Solution :**

He bought 200 oranges

And 120 rupees for a score

∴ Total CP = (120 × 10)

= 1200

∴ 200 orange CP = 1200

∴ 1 orange CP = 1200/200

∴ 175 orange CP

= 1200 × 175/200

= 1050

∴ 25 are rotten left orange

= 200 – 25

= 175

∴ SP = 175 × 5 = 875

∴ C.P > S.P,

∴ Loss will be,

= 1200 – 875

= 325

∴ Loss%

= (325/1200 × 100)%

= 27 1/2%

Therefore, His loss percent will be 27 1/2%

**Next Chapter Solution : **